Dziecko samo w domu...

  • 29/12/2021

Dziecko samo w domu…

 

Nieprzyjemny dźwięk budzika wyrywa Cię z głębokiego snu. Patrzysz na zegarek. Jest 7:30. Myślisz “Znowu zaspałem!” i wpadasz w panikę. Przecież dzisiaj wylatujecie z całą rodziną na wakacje. Budzisz wszystkich i szykujecie się do wyjścia. Ekspresowe śniadanie. Błyskawiczne mycie zębów. Kompletowanie walizek. Wszystko w biegu. Chyba wszystko gotowe. Wsiadacie do auta i jedziecie na lotnisko.

 

Nareszcie rozsiadasz się wygodnie w fotelu samolotu, ale nie daje Ci spokoju dziwne uczucie, że o czymś zapomniałeś. W tym momencie orientujesz się, że brakuje Ci jednego dziecka. Pokład samolotu wypełnia głośny okrzyk “Kevin!!!!!” – Ups! To nie ta historia. ;) 

 

Wróćmy do dzwoniącego budzika. Jest 7:30. Budzisz się cały zlany potem. Na szczęście to był tylko sen. Chyba za bardzo martwisz się o to, że kiedyś Twoje dziecko będzie musiało zostać samo w domu - bez opieki.

 

Pandemia i konieczność zdalnego nauczania niestety często wymuszają na rodzicach zostawienie dziecka samego w domu. Niestety nie każdy może pracować zdalnie. Warto zatem zacząć przygotowywać je do tego. Poza tym każde dziecko staje się coraz starsze i w pewnym momencie zostawienie go samego w domu będzie zupełnie naturalne.

 

Jak możecie się do tego przygotować? O czym powinniście wiedzieć? W dalszej części wpisu odpowiedzi na te pytania.



Dziecko samo w domu po raz pierwszy – jak je do tego przygotować?

 

Chcesz zostawić dziecko samo w domu? Najpierw odpowiednio je do tego przygotuj. Jak możesz to zrobić? Najlepszym sposobem będzie oczywiście rozmowa. Wiele osób traktuje dzieci jak małych Piotrusiów Panów, żyjących w swoim świecie,  nie doceniając tego, ile dzieci są w stanie zrozumieć. Dziecko to też człowiek - istota myśląca.

 

Chcesz coś wyjaśnić swojemu dziecku? Usiądź z nim i po prostu porozmawiaj. Na początku wytłumacz, dlaczego rozmawiacie. Opowiedz o tym, co może się wydarzyć i jak sobie z tym poradzić.  Traktuj dziecko jak dorosłą osobę, wtedy zwiększasz swoje szanse na zrozumienie swojego przekazu.

 

Następnie możesz zostawiać dziecko samo w domu na dosłownie kilka minut. Możesz na przykład pójść wyrzucić śmieci. Zastosujcie metodę małych kroków. Kolejne wyjścia mogą być już nieco dłuższe, np. do piwnicy, do garażu czy do sklepu.

 

Zanim jednak przystąpisz do rozmowy i praktyki, sprawdź, co mówią przepisy o zostawianiu dziecka samego w domu.



Od jakiego wieku można zostawić dziecko samo w domu 

 

Dziecko samo w domu to nie przelewki. Jeśli zdecydujecie się na ten krok zbyt wcześnie, może spowodować niebezpieczeństwo, narażając zdrowie oraz życie swoje i współlokatorów w budynku (jeśli mieszkacie w bloku).

Jednoznaczne określenie wieku, w którym można zostawić dziecko samo w domu, jest bardzo trudne. Zależy to nie tylko od wieku dziecka, ale też od:

  1. Dojrzałości dziecka,

  2. Wpojonych nawyków,

  3. Wrażliwości,

  4. Samodzielności.

Ocena dziecka pod względem tych punktów powinna pomóc Ci w podjęciu decyzji. Musisz jednak pamiętać, że nie można zostawiać dzieci samych w domu, jeśli mają mniej niż 7 lat. Możesz zostać wówczas ukarany karą grzywny lub nagany. 

Co mówi kodeks cywilny o zostawieniu dziecka samego w domu? 

 

Powyższa lista oczywiście nie decyduje o tym, czy dziecko może zostać same w domu. Polska, jak każdy inny kraj, ma wiele przepisów prawnych. W obszernych zbiorach znajdziesz kilka artykułów, mówiących od jakiego wieku można zostawić dziecko samo w domu

  • Art. 13 Kodeksu Cywilnego mówi: “Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.”

Wniosek więc nasuwa się taki, że dziecko, które nie ukończyło 13 roku życia, nie może zostać samo w domu, ponieważ nie może ponieść odpowiedzialności za swoje czyny. Za jego zachowanie odpowiada wówczas opiekun.

 

Z powyższego zapisu można wywnioskować, że dziecko w wieku poniżej 8 lat nie może zostać samo w domu.

  • Kolejną dawkę zamętu wprowadza Art. 106 Kodeksu Wykroczeń: “Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Z tego artykułu wynika natomiast, że minimalny wiek dziecka samego w domu to minimum 7 lat. Trudno zatem zidentyfikować minimalną granicę wieku. Na pewno nie może być młodsze. Wiek to jednak nie wszystko. Warto wziąć pod uwagę także poziom samodzielności i gotowość dziecka do wykonania tego pierwszego kroku.

dziecko-samo-w-domu


Dziecko samo w domu na noc 

 

Żaden zapis prawny nie mówi o tym, od jakiego wieku można zostawić dziecko samo w domu na noc. Warto na pewno wziąć pod uwagę przytoczone wcześniej fragmenty i kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem. Na pewno nie możesz zostawić samego na noc dziecka w wieku poniżej 7 lat.  Drugim podstawowym kryterium jest jego samodzielność i gotowość.

 

Jeśli jednak masz jakiekolwiek zastrzeżenia do zachowania dziecka, wstrzymaj się z tą decyzją. Psycholodzy twierdzą, że nie należy zostawiać na noc nawet młodzieży w wieku do 16 lat. Z jednej strony są to już młodzi i dojrzali ludzie. Z drugiej strony nigdy nie wiadomo jak mogą zareagować w sytuacji stresowej, która może wystąpić nocą.

 

Ty jako rodzic najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, czy jest już gotowe do samodzielnego nocowania w domu.



Zostawiasz dziecko samo w domu? Zwróć uwagę na domowe „czarne punkty”

 

Ustaliłeś już, w jakim wieku musi być dziecko samo w domu. Pora przyjrzeć się otoczeniu, w którym przyjdzie mu spędzić jakiś czas bez dorosłego. Jak na pewno wiesz, w domu są miejsca i urządzenia nieprzeznaczone dla młodych użytkowników.

Są to między innymi:

  1. Kuchnia,

  2. Garaż,

  3. Łazienka.

W tych pomieszczeniach znajduje się cała masa narzędzi, urządzeń i przedmiotów stwarzających potencjalne zagrożenie. Umówiłeś się z dzieckiem, że będzie samo wracało do domu po szkole? Dobrze, zadbaj też o to, żeby nie musiało samodzielnie robić sobie obiadu po powrocie.

Przygotuj mu pożywne śniadanie, daj drugie śniadanie do szkoły. Dodatkowo możesz wykupić obiad w szkole. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której dziecko samo w domu będzie próbowało swoich sił w kuchni.

 

Zadbaj też o to, żeby narzędzia zostały odpowiednio schowane przed ciekawskimi dziecięcymi rączkami. Pamiętaj, żeby wszystkie środki chemiczne w domu były wyposażone w specjalne zamknięcia, chroniące przed dziećmi. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego stresu i rozmyślań o tym, czy Twoje dziecko nie wpadło na żaden “ciekawy” pomysł, w stylu rozpalania kominka lakierem do włosów…

Uprzedź dziecko o wszelkich zagrożeniach występujących w Waszym domu lub mieszkaniu. Podczas rozmowy dokładnie wytłumacz mu, dlaczego nie można czegoś dotykać. Wyjaśnij również to, jakie mogą być skutki nieprawidłowego stosowania któregoś ze sprzętów domowych. Zaspokoi to dziecięcą ciekawość i potrzebę eksperymentowania.  



Ustalcie kodeks, pt. “Jestem sam/a w domu” 

 

Uznałeś, że możesz zostawić dziecko samo w domu. Chcesz jednak zapewnić mu pełny komfort na czas Twojej nieobecności? Zróbcie razem kodeks i nazwijcie go “Jestem sam/a w domu”. Zamieśćcie tam wszystkiego niezbędne informacje i zasady, jakie mogą być potrzebne dziecku podczas przebywania w domu bez dorosłego.

 

W kodeksie możecie zawrzeć takie punkty, jak:

  1. Rodzice powiedzą mi, gdzie idą i kiedy wrócą;

  2. Nie będę wpuszczać obcych do domu;

  3. Nie będę sam/a korzystać z urządzeń dla dorosłych, np. kuchenki, suszarki itd.;

  4. Numer alarmowy to 112;

  5. Numer do mamy lub taty mam zapisany w telefonie.

 

To tylko przykładowe punkty, jakie mogą znaleźć się na takiej liście. Ważne, abyście sporządzili ją razem. Daj dziecku szansę na własne zdanie. Pamiętaj też, żeby nie wymyślać zasad bez uprzedniego ich wytłumaczenia. Jeśli postanowisz wyjaśnić, dlaczego czegoś nie można robić, dziecko szybciej to przyswoi i się do tego dostosuje. 

 

Ozdóbcie listę z zasadami ładnymi obrazkami i powieście w widocznym miejscu. Niech dziecko będące samo w domu ma do niej łatwy dostęp.

dziecko-samo-w-domu


Zabezpiecz dziecko samo w domu – wyposaż je w ubezpieczenie NNW

 

Nadszedł ten moment, gdy Twoje dziecko zaczyna zostawać samo w domu? To dla niego ważny krok. Pamiętaj jednak, że dziecko samo w domu mogą spotkać różne “niespodzianki”.  Oparzenie gorącą wodą, gorącym naczyniem lub niefortunny upadek na rękę i złamanie jej. Co wtedy? Bieganie po szpitalach, zakładanie gipsu… oraz koszty.

 

Wiesz, że możesz uchronić się od poniesienia dodatkowych kosztów leczenia pociechy? Wystarczy, że wykupisz dziecku ubezpieczenie NNW. Ochrona trwa cały rok w dowolnym miejscu na świecie - zarówno w szkole, jak i poza nią.