Zapomniane zabawy dla dzieci - pokaż dziecku jak można ciekawie spędzać czas

  • 29/09/2022

Zapomniane zabawy dla dzieci - pokaż dziecku jak można ciekawie spędzać czas

 

Pamiętasz podwórkowe zabawy od rana do wieczora? Przypominasz sobie, jak radziłeś sobie z nudą, gdy za oknem panowała niesprzyjająca aura? W dobie telewizji i gadżetów elektronicznych, takich jak smartfony, tablety, laptopy, klasyczne zabawy odeszły do lamusa, ale warto do nich wrócić. 

 

Jeśli chcesz odświeżyć swoją pamięć i pokazać swojemu maluchowi, jak bawiłeś się kiedyś bez dostępu do nowoczesnych technologii, przedstawiamy zapomniane zabawy dla dzieci. Większość z nich zapewne znasz i sam spędziłeś wiele godzin na takich zabawach ze swoimi przyjaciółmi. Przygotuj się zatem na sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa.

 
 

Zabawy ruchowe dla dzieci i rodziców

 

Ruch to zdrowie! Trudno jest Ci zmotywować się do ćwiczeń fizycznych? Przedstawiamy poniżej listę zabaw ruchowych dla dzieci i rodziców. Dzięki nim Twoja pociecha nie będzie się nudzić, poprawi swoją sprawność fizyczną, a Ty zadbasz o swoją kondycję. Znajdziesz tutaj przykładowe gry i zabawy, dzięki którym zorganizujesz swojemu dziecku czas - bez względu na to, czy jesteście w domowym zaciszu, czy na zewnątrz.

 
 

Fajne zabawy dla dzieci w domu

 

Podczas deszczu dzieci się nudzą? Nie w tym przypadku! Jest wiele fajnych zabaw dla dzieci w domu, dzięki którym miło spędzicie wspólnie czas. Telefony, komputery i telewizory nie będą potrzebne. Do niektórych z nich będzie jednak potrzebna kartka papieru i długopis - to oczywiście dobrze znane Ci zabawy, takie jak państwa-miasta czy wisielec.

Możecie również zbudować swoją “bazę” z dostępnych w domu sprzętów lub stworzyć z nich tor przeszkód, a następnie rozpocząć wyścig. Kalambury lub zabawa w “zrób to, co ja”, podczas której staracie się wzajemnie naśladować, to także ciekawe propozycje na zabicie czasu w domu.

 
 

Zabawy dla dzieci na dworze

 

Pogoda na zewnątrz sprawia, że żal siedzieć w domu? Zachęć swoje dziecko do zabawy na dworze. Zalety ruchu na słońcu i świeżym powietrzu są oczywiste: zdrowe kości, podwyższona odporność, lepsze samopoczucie.

 

Na liście zabaw dla dzieci na dworze są oczywiście takie klasyki, jak na przykład zabawa w chowanego i berka, gra w klasy, ciuciubabka, podchody czy Baba Jaga patrzy, do których nie potrzeba praktycznie żadnego dodatkowego sprzętu. A jeśli dysponujesz skakanką lub gumą do skakania, to lista zabaw dodatkowo się wydłuża.

 
 

Ciekawe zabawy dla dzieci na hali sportowej

 

Hala sportowa daje spore możliwości zabaw dla dzieci. Można na niej pograć w piłkę nożną, koszykówkę czy piłkę ręczną. Są oczywiście jeszcze inne propozycje zabaw z wykorzystaniem piłek. Należą do nich chociażby gra w kolory, dwa ognie, zbijaka czy głupiego Jasia.

 

Możesz także zorganizować “wyścig żółwi”. W tej grze przydadzą się woreczki z grochem lub inne małe przedmioty. Uczestnicy ustawiają się na starcie w pozycji na czworaka, a na plecach “dźwigają” wspomniane wcześniej obciążenie. Każdy uczestnik stara się dojść do mety nie tracąc balastu.
 



 

Kreatywne zabawy dla dzieci

 

Jeśli szukasz nieszablonowych pomysłów, dzięki którym Twoje dziecko spędzi miło czas, przygotowaliśmy kilka propozycji kreatywnych zabaw dla dzieci zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Kreatywne gry i zabawy wymagają trochę pomysłowości, ale świetnie angażują najmłodszych. Warto wspólnie zagrać z dziećmi w gry tego typu, ponieważ rozwijają wyobraźnię i pomagają im w rozwiązywaniu problemów.

 
 

Zabawy dla przedszkolaków

 

Zastanawiasz się, jak zaciekawić swojego malucha? Wśród nietypowych zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym jest np. zamiana ról - będziesz mógł wcielić się w rolę dziecka, podczas gdy Twój maluch będzie zachowywał się jak dorosły. 

 

Możecie także wybrać się na “ryby” - wystarczy, że do miski lub wanny z wodą wrzucicie klocki czy nakrętki, a potem przy pomocy łyżki lub sitka będziecie próbowali je wyłowić. Przed rozpoczęciem zabawy ustalcie zasady dotyczące np. ilości wyławianych przedmiotów lub ich koloru czy rozmiaru.

 
 

Zabawy dla dzieci w wieku szkolnym

 

Zabawy dla dzieci w wieku szkolnym mogą obejmować czynności wymagające trochę umiejętności manualnych. Odrysowywanie cieni rozmaitych przedmiotów jest jedną z takich zabaw. Inną może być tworzenie budowli z pudełek kartonowych lub plastikowych butelek, a następnie ozdabianie ich przy użyciu farb czy bibuły. Możecie także popuścić wodze wyobraźni i stworzyć unikalne dzieło sztuki z zebranych na dworze przedmiotów, takich jak kamienie, patyki, liście czy kwiaty.

 
 

Zabawy dla dzieci - online też może być fajnie

 

Internet to wirtualny plac zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym - już po kilku klinknięciach myszki możecie wspólnie przenieść się do magicznego świata. Do wyboru są rozmaite gry online z kilku kategorii. Najpopularniejsze są m.in. gry zręcznościowe, przygodowe czy wyścigi samochodowe. W niektórych z nich Twoje dziecko może nawet wcielić się w bohatera swojej ulubionej kreskówki.

 

Nauka poprzez zabawę? W przeglądarce znajdziesz edukacyjne gry online. Najmłodsi będą mogli nauczyć się np. nowych liter, słów, czy cyferek. Natomiast starsze dzieci poćwiczą tabliczkę mnożenia, nauczą się zasad ortografii albo poznają ciekawe fakty z dziedziny historii, biologii czy geografii.

 

Popularną kategorią są również gry logiczne, dzięki którym dzieciaki mogą ćwiczyć swoją pamięć i uczą się logicznego myślenia. Dostępne są klasyczne gry, takie jak szachy, warcaby, pasjans, Mahjong. 

 

Oprócz tego dzieciaki mogą zagrać w gry typu memory, strategiczne czy testujące spostrzegawczość. Oczywiście możesz spróbować swoich sił i zagrać wspólnie ze swoim dzieckiem, wprowadzając tym samym element rywalizacji.

 
 

Jak dbać o cyberbezpieczeństwo podczas zabawy dziecka w sieci?


Korzystanie z Internetu daje duże możliwości, jednak wymaga ostrożności. Dlatego na wstępie należy uświadomić dziecku zagrożenia i stworzyć zasady korzystania z sieci. Wśród dobrych praktyk, które mogą ochronić Twoje dziecko w sieci jest:

  • instalacja programu do kontroli rodzicielskiej,

  • ustalenie czasu korzystania z Internetu,

  • udostępnianie dzieciom wyłącznie pozytywnych treści z bezpiecznych i sprawdzonych źródeł,

  • weryfikacja aktywności dziecka w sieci.

Poziom bezpieczeństwa w sieci podnosi również ubezpieczenie NNW Szkolne, ponieważ w jego zakres wchodzi pakiet cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu otrzymacie pomoc specjalistów, w razie nieprzewidzianych zdarzeń w przestrzeni internetowej.