Co powinna zawierać apteczka podróżna?

  • 17/02/2022

Co powinna zawierać apteczka podróżna? 

 

Wyczekiwany urlop coraz bliżej? Nie możesz doczekać się wypoczynku i adrenaliny związanej z odkrywaniem nowych miejsc? Pamiętaj, aby odpowiednio się przygotować do swoich wakacyjnych wojaży i wyposażyć w odpowiedni ekwipunek.

 

Wybierasz się na wakacje do jednego z lepiej rozwiniętych państw, takich jak np. Hiszpania, Włochy, czy USA? Wystarczy zabrać ze sobą dokumenty, pieniądze i ubrania. Nic więcej nie będzie Ci potrzebne. W razie potrzeby wszystko będziesz mógł kupić na miejscu. 

 

Jest jednak mnóstwo państw oraz miejsc, gdzie musisz być odpowiednio wyposażony. Wybierasz się do Egiptu obejrzeć słynne piramidy, a może wolisz chodzić po dzikich azjatyckich dżunglach? Jeśli wybierasz się w oddalone od cywilizacji miejsca, pamiętaj, aby mieć ze sobą nie tylko pieniądze czy ubrania. 

 

Bez wątpienia niezbędnym elementem wyposażenia każdego turysty jest apteczka podróżna. Nawet lekkie zadrapanie może skutkować zakażeniem i chorobą. Przy drobnych urazach uniknąć tego pozwoli Ci zwykły plaster i woda utleniona. Musisz je jednak mieć przy sobie… 
 

Czy na pewno wiesz, w co jeszcze powinna być wyposażona apteczka podróżna? W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji na ten temat oraz listę przedmiotów, które powinna zawierać. 

 
 

Co powinna zawierać apteczka podróżna dla osoby dorosłej? 

 

Bez względu na to, gdzie jedziesz na wakacje, warto mieć ze sobął środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. W podstawowej apteczce podróżnej dla osoby dorosłej musi zatem znaleźć się m.in.:

  • Bandaż,

  • Różnej wielkości plastry opatrunkowe,

  • Chusta trójkątna,

  • Zestaw stale przyjmowanych leków na receptę,

  • Odkażacz do rąk,

  • Waciki jałowe,

  • Agrafki,

  • Woda utleniona,

  • Nożyczki,

  • Pęseta.

To podstawowe rzeczy, jakie powinna zawierać apteczka podróżna. Odpowiednio wyposażona pozwoli Ci udzielić pierwszej pomocy, np. w przypadku zranienia.
 

Poza środkami medycznymi warto dołączyć do swojej “mobilnej apteki” spis numerów alarmowych obowiązujących w danym kraju. Ułatwi Ci to, w razie potrzeby, wezwanie specjalistycznej pomocy. Niestety może tak się zdarzyć, że za usługi medyczne w obcym kraju będziesz musiał zapłacić. Jak tego uniknąć? Przeczytaj nasz tekst “Jakie koszty pokrywa ubezpieczenie na podróż?”.

plaster, rana, apteczka podróżna
 
 

Co powinna zawierać apteczka podróżna dla dziecka?

 

Sytuacja nieco komplikuje się, gdy na urlop wyjeżdżasz z dziećmi. Młode organizmy są bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Ważne więc jest dokładne zaopatrzenie apteczki w środki pierwszej pomocy medycznej dla dzieci.
 

Pamiętaj o lekach lub syropach, np. na obniżenie gorączki, biegunkę, czy brak apetytu. Marudzący wycieczkowicz może skutecznie popsuć Twój dobry nastrój i sprawić, że zamiast cieszyć się odpoczynkiem,  z utęsknieniem będziesz wypatrywać momentu powrotu do domu.
 

Apteczka podróżna dla dziecka powinna być wyposażona w specjalne narzędzie do usuwania np. kleszczy. Podczas zwiedzania miejsc na łonie natury nie trudno o takiego pasażera na gapę, a najbliższy szpital może być oddalony od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów. W przypadku dziecka każda minuta się liczy i trzeba usunąć “intruza” jak najszybciej. Nie zrobisz tego w bezpieczny sposób bez odpowiedniego narzędzia. 
 

Tym bardziej nie powinieneś uciekać się do niezwykle popularnych metod w stylu smarowania kleszcza tłuszczem lub spirytusem. Może to być niebezpieczne dla ugryzionego, ponieważ wywołuje u kleszczy odruch wymiotny i grozi zakażeniem bakterią boreliozy, która może znajdować się w ich układzie pokarmowym. Oczywiście nie każdy kleszcz jest jej nosicielem, ale w ostatnich latach choroba wywołana tą bakterią niezwykle szybko się rozprzestrzenia.
 

Możesz też zdecydować się na wyrwanie insekta. Pamiętaj, że jeśli zrobisz to nieumiejętnie, możesz usunąć tylko część owada, pozostawiając np. jego głowę w skórze dziecka, co także zwiększa potencjalne ryzyko na zakażenie m.in. boreliozą. Dlatego tak ważne jest wyposażenie apteczki podróżnej w specjalistyczne narzędzia do usuwania kleszczy.

 
 

Jakie lekarstwa włożyć do apteczki podróżnej?

 

Bez względu na to, czy wakacje spędzasz sam, czy w towarzystwie swoich pociech, apteczka podróżna powinna być wyposażona w odpowiednie lekarstwa. Pamiętaj, że wybierając się na teren krajów z trudnym dostępem do opieki medycznej, musisz być przygotowany na wszystko. Niestety same opatrunki, gaza czy woda utleniona nie zawsze wystarczą.

Do poczucia pełnego bezpieczeństwa podczas wakacji miej pod ręką:

  • Leki przeciwbólowe,

  • Leki przeciwgorączkowe,

  • Leki przeciw chorobie lokomocyjnej,

  • Leki łagodzące kaszel czy katar.

Do listy dodaj również środki, które Ty i Twoi towarzysze przyjmujecie na co dzień. To rzecz oczywista, jednak warto ją przypomnieć. Skutki zapomnienia leku na receptę mogłyby być bardzo poważne. 

Zadbaj też o odpowiednie przechowywanie tabletek i lekarstw. Po pierwsze i najważniejsze: apteczka podróżna musi być szczelnie zamknięta. Po drugie: jeśli jedziesz na wakacje z dziećmi, zadbaj o to, żeby nie miały one dostępu do torby z lekami. Po trzecie: posegreguj leki oraz inne rzeczy w apteczce. Usprawni to poszukiwania potrzebnych specyfików.

 
 

Jakie środki ochrony przed insektami warto włożyć do apteczki podróżnej? 

 

Planując zwiedzanie środowisk pełnych insektów, takich jak komary, kleszcze czy moskity niezbędna będzie ochrona przed nimi. Na rynku do wyboru masz dwie opcje zabezpieczenia:

  • Środki owadobójcze (insektycydy),

  • Środki odstraszające insekty.

Pierwszy z nich wydziela trujące opary dla owadów. Ważne jest, żebyś nie stosował go bezpośrednio na skórę. Możesz nim spryskać np. odzież.

Drugi z nich, jak nazwa wskazuje, ma na celu odstraszać nieproszonych towarzyszy. Możesz bez obaw stosować go na całe ciało i na ubranie.

 

Warto wiedzieć!

Obawiasz się, że środek przeciw insektom, który masz w apteczce podróżnej, będzie za słaby? Przed zakupem sprawdź skład produktu. Zwróć uwagę na stężenie substancji aktywnych (im więcej, tym lepiej).
 

Nie wiesz jakie środki spakować do apteczki podróżnej? Będąc w aptece, pytaj o skład produktów. Weź tylko te, w których składzie występuje jeden z tych związków:

  • DEET,

  • Ikarydyna,

  • IR3535.

Tylko w przypadku tych składników udowodniono wysoką skuteczność w walce z owadami. Cena prawdopodobnie też będzie nieco wyższa, ale zastanów się, czy wolisz cieszyć się obłędnymi widokami, czy walczyć z hordami skrzydlatych krwiopijców?

 
 

Apteczka podróżna to również ochrona przed słońcem 

 

Podróż bez odpowiednio wyposażonej apteczki podróżnej nie jest zbyt przyjemna. Jedziesz nad morze lub jezioro? Jeśli pogoda na to pozwoli, na pewno nie odmówisz sobie okazji do odpoczynku na plaży. Entuzjaści kąpieli słonecznych dobrze wiedza, że opalanie bez odpowiedniego przygotowania może nie być dobrym pomysłem.

 

Jeśli chcesz wrócić z wakacji z pięknym brązowym odcieniem skóry, a nie z poparzeniami, pamiętaj o kosmetykach do opalania. Ochrona przed światłem ultrafioletowym jest niezbędna, jeśli nie chcesz ponieść uszczerbku na zdrowiu. Dobierz odpowiedni do Twojej skóry krem, z odpowiednio wysokim filtrem. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, najlepiej udaj się do apteki i zapytaj o radę farmaceutę.

bandaż, apteczka podróżna

 

Co musi zawierać samochodowa apteczka podróżna? 

 

Apteczka podróżna powinna nam towarzyszyć nie tylko podczas wakacji. Jest ona niezbędna nawet podczas zwykłych podróży samochodem. Nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć.

 

Jeśli masz dzieci, apteczka podróżna wyposażona w leki na chorobę lokomocyjną może okazać się zbawieniem. Zawartość apteczki samochodowej nie różni się zbytnio od tego, co znajdziesz w poprzednich akapitach. Wystarczy, że połączysz poprzednie elementy apteczki w jedno. Ważne jest to, abyś dostosował jej zawartość do miejsca, w którym będziesz. 

 

Zadbaj o bezpieczny i komfortowy wypoczynek. Skompletuj apteczkę, która zapewni Ci wsparcie w każdej sytuacji. Chcesz otrzymać szczegółową listę przedmiotów, które powinny się w niej znaleźć? Pobierz specjalną checklistę, która ułatwi Ci stworzenie Twojej apteczki podróżnej.  

 
 

Ubezpieczenia turystyczne jako dopełnienie apteczki podróżnej

 

Walizki spakowane? Plan podróży oraz wypoczynku ułożony, a apteczka podróżna już skompletowana? Zapomniałeś o jeszcze jednym - ubezpieczeniu podróżnym. Na pewno zgodzisz się ze stwierdzeniem, że nawet najlepsza apteczka nie zastąpi profesjonalnej opieki medycznej.

 

Wyposażając się w ubezpieczenie podróżne, zapewniasz sobie oraz całej rodzinie ochronę w dowolnym miejscu na świecie. Masz ważną polisę? Ubezpieczyciel zobowiązany jest do m.in.:

  • Pokrycia kosztów leczenia za granicą,

  • Pokrycia kosztów prowadzenia akcji ratunkowych lub poszukiwawczych,

  • Wypłacenia Ci odszkodowania za utracony bagaż podróżny.

 

Ważna polisa turystyczna jest szczególnie przydatna podczas wakacji w krajach z ograniczoną państwową opieką medyczną. Jeśli będziesz jej potrzebować, karetka zawiezie Cię do najbliższego szpitala. Jeśli trafisz do prywatnej placówki, na koniec leczenia możesz dostać pokaźny rachunek. Ubezpieczenie turystyczne w takich sytuacjach zapewni Ci zwrot kosztów. Chcesz poznać inne zalety takiej polisy? Przeczytaj “Twoje ubezpieczenie turystyczne online - wszystko, co musisz wiedzieć”.