Jak spakować walizkę do samolotu - 4 rady, które ułatwią Ci podróż

  • 03/02/2022

Jak spakować walizkę do samolotu - 4 rady, które ułatwią Ci podróż

 

Pip! Pip! Pip!… Twój sen przerywa nieznośny, piskliwy dźwięk maszyny diabła, tj. budzika. Budzisz się zdenerwowany, bo zabrakło Ci dosłownie kilku sekund, aby poznać wyniki najbliższego losowania Lotto. Wstajesz i zaczynasz się zastanawiać, jaki mamy dziś dzień. 

 

Idziesz do kuchni, wsypujesz do miski ulubione płatki i zalewasz je mlekiem. Nagle spoglądasz w kalendarz i zauważasz, że tylko 7 dni dzieli Cię od wyczekiwanego urlopu.

 

Wylot już w najbliższy poniedziałek. O godzinie 10:00 uniesiesz się w powietrze. Już sobie wyobrażasz ten widok za oknem, już prawie dotykasz chmur. Odlatujesz…

 

Nagle przypominasz sobie, że już niebawem będziesz musiał rozwikłać odwieczną zagadkę z kategorii “jak spakować walizkę do samolotu”. To Twoje pierwsze zagraniczne wakacje i nie masz pojęcia, od czego zacząć, ani jak się do tego zabrać?

 

Spokojnie. W dalszej części tekstu znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, dotyczących tego jak spakować walizkę do samolotu.
 

 

Nie wiesz jak spakować walizkę do samolotu? Sprawdź wymogi przewoźników 

 

Sprawdź, którymi liniami lotniczymi lecisz. Od tego zależy, jak dużo rzeczy możesz ze sobą zabrać. Dowiedz się:

  • Jakie wymiary powinna mieć walizka do samolotu,

  • Ile może ważyć Twój bagaż.

Wymiary bagażu oczywiście także zależą od tego, jakimi liniami lotniczymi lecisz. Chcesz zaoszczędzić na bilecie, wybierając budżetową wersję? W cenie biletu wówczas otrzymasz możliwość, zabrania znacznie mniejszego bagażu. Analogicznie, korzystając z usług renomowanej firmy, zapłacisz więcej. W zamian jednak Twoje walizki będą mogły być zdecydowanie większe.

 

Sprawdzając rozmiary walizek, pamiętaj, żeby zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi bagażu podręcznego oraz bagażu rejestrowanego. Nie zawsze są one takie same.

  • Bagaż podręczny to rzeczy, które możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu;

  • Bagaż rejestrowany natomiast zdajesz przy dedykowanym stanowisku. Trafia on potem do luku bagażowego. Po dotarciu na miejsce walizki otrzymujesz z powrotem.

 

Myślisz ile rzeczy, możesz spakować do walizki? Z pomocą przyjdą strony przewoźników lub internetowe porównywarki podróżnicze. Znajdziesz tam dokładne wytyczne mówiące o wielkości i wadze poszczególnych pakunków.

 

Zastanawiasz się, czy Twój bagaż spełnia wymagania przewoźnika? Skorzystaj z przeglądarki eSky, wybierz przewoźnika i dowiedz się, jak masz spakować walizkę do samolotu.
 

walizka, rzeczy, jak spakować walizkę do samolotu

 

Co spakować do walizki do samolotu, a czego nie?

 

Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Najlepiej będzie, jeśli przy pakowaniu walizek do samolotu zachowasz zasadę: “Cenne rzeczy do bagażu podręcznego. Cała reszta do rejestrowanego”.Stosowanie się do tej jednej reguły, pozwoli Ci uniknąć przykrych sytuacji. 

 

Bagaż umieszczony w luku bagażowym może ulec uszkodzeniu w drodze. Zastanów się, czy zapakowany, delikatny aparat fotograficzny za 10 000 złotych przetrwa zderzenie z inną walizką podczas mocnych turbulencji? Szansa na wyjście ze starcia w całości jest jak prawdopodobieństwo na wygraną w loterii. Jeden do kilkudziesięciu milionów.

 

Zastanawiasz się jak spakować walizkę do samolotu? Na pewno musisz pamiętać, żeby nie zabierać m.in.:

  • aerozoli;

  • brzytew, żyletek oraz innych niebezpiecznych ostrzy;

  • napoi kupionych przed kontrolą bezpieczeństwa w butelkach większych niż 100 ml;

  • zapałek czy zapalniczek;

  • narzędzi lub części wypełnionych wcześniej paliwem;

  • narzędzi z ostrymi krawędziami.

 

To tylko przykładowe przedmioty, z którymi nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Wszystkie niebezpieczne przedmioty zostaw w domu. Nie będziesz musiał się martwić o to, czy zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu, czy nie.

 
 

Jak spakować kosmetyki do samolotu?

 

Planujesz już jak spakować walizkę do samolotu i zatrzymałeś się na etapie kompletowania kosmetyków? Pamiętaj, że nawet w tak błahej sprawie, w bagażach podręcznych, panują restrykcyjne zasady.

 

Przepisy dotyczą wszystkich rodzajów kosmetyków (żele pod prysznic, pianki do golenia, pasty do zębów itd.). Ich opakowania muszą spełniać specjalne wymagania. Pamiętaj o przestrzeganiu dwóch poniższych zasad:

  • Pojemniki z kosmetykami nie mogą być większe niż 100 ml;

  • Wszystkie środki pielęgnacyjne muszą zmieścić się w szczelnie zamkniętej i przezroczystej torebce. Co więcej, jej pojemność nie może być większa niż 1 litr.

 

Możesz oczywiście zabrać większe pojemniki z kosmetykami. Warunkiem jest jednak umieszczenie ich w bagażu zdawanym do luku. Zastanów się jednak czy warto tak ryzykować. 

 

Co, jeśli walizka ulegnie uszkodzeniu, np. przygniecie je kilkanaście innych pakunków. Rzeczy zostaną zmiażdżone, w tym Twoje kosmetyki. Z popękanych buteleczek i pojemników zawartość wyleje się na ubrania. Co wtedy?

 

Zastanów się więc czy na pewno chcesz brać wszystkie swoje kosmetyki do bagażu. Jeśli masz wykupione miejsce w kurorcie, ośrodek prawdopodobnie zapewni Ci przynajmniej podstawowe środki czystości - jeśli w miejscu Twojego wypoczynku nie ma tego w pakiecie, zawsze możesz kupić je na miejscu, w lokalnym sklepie.  


pakowanie walizki, jak spakować walizkę do samolotu

 

Jak spakować ubrania do samolotu?

 

Przepis na sukces jest prosty. Nie musisz się głowić jak spakować walizkę do samolotu tak, aby nie pognieść swoich ubrań. Wystarczy, że zastosujesz jedną sprytną sztuczkę: zrolujesz je.

 

Dzięki temu zaoszczędzisz dużo miejsca, unikniesz zagnieceń i zmieścisz więcej przydatnych przedmiotów lub elementów garderoby. Możesz też w ten sposób uzyskać bezcenne miejsce na pamiątki.

 

Nie wiesz jak rolować ubrania? Sposób jest bardzo prosty:

  • Wywiń kawałek dolnej części ubrania na lewą stronę;

  • Złóż ubranie wzdłuż na pół (np. spodnie) lub 3 równe części (np. koszulki);

  • Obróć ubranie i ciasno zroluj;

  • Nałóż zawiniętą część na zrolowane ubranie.

 

W ten sposób osiągniesz małe “krokieciki” ubraniowe. Poznaj kilka innych technik składania ubrań i spakuj walizkę do samolotu

 
 

Jak spakować walizkę do samolotu, aby zmieścić w niej wszystko, czego potrzebujesz? 

 

Podróżując samolotem, każdy skrawek miejsca w walizce jest na wagę złota. Dlatego tak ważne jest efektywne wykorzystanie przestrzeni walizek. Wiesz już jak spakować walizkę do samolotu. Teraz poznaj kilka zasad ułożenia przedmiotów w walizkach:

  • Ubrania zajmujące najwięcej miejsca załóż na siebie. W samolocie zdejmiesz zbędne warstwy ubioru. Oczywiście nie przesadzaj -  zachowaj zdrowy rozsądek i zadbaj także o swój komfort podczas podróży;

  • Ułóż ciasno wcześniej pozwijane ubrania;

  • Skarpetki schowaj do butów - zaoszczędzisz trochę miejsca;

  • Pasek do spodni rozłóż na płasko wzdłuż ścianek walizki;

  • Rzeczy najpotrzebniejsze ułóż na samym szczycie.

 

Sprawdź to w praktyce, a na pewno nie pożałujesz. Pamiętaj jednak, żeby nie pakować się “pod korek”. Zostaw trochę miejsca na ewentualne pamiątki z wakacji. Nie chcesz przecież psuć sobie nastroju na koniec urlopu i ponownie głowić się nad tym, jak spakować walizkę do samolotu, aby niczego nie zostawiać.

 

Jeśli okaże się, że Twój bagaż jest za duży, czeka Cię dodatkowy koszt. Linie lotnicze bardzo często wymagają dopłaty za pakunki przekraczające ich standardowe wymiary.

 
 

Jak się zabezpieczyć na wypadek utraty bagażu? 

 

Teraz już wiesz jak spakować walizkę do samolotu. Wiesz też co pakować, a czego nie. Zastanawiałeś się kiedyś, co zrobisz, jeśli Twój bagaż zaginie lub zostanie zniszczony podczas transportu? Są sposoby, dzięki którym nie musisz się tym martwić.

 

Wystarczy, że wyposażysz się w ubezpieczenie podróżne, zawierające w swoim zakresie ochronę utraty bagażu. Polisa obejmie m.in.:

  • Sprzęt elektroniczny,

  • Ubrania,

  • Książki,

  • Kosmetyki.

 

Ubezpieczyciel pokryje także koszty zakupu nowych przedmiotów lub zwróci Ci równowartość utraconych rzeczy. Ponadto ubezpieczenie podróżne zapewnia:

  • Pokrycie kosztów leczenia,

  • Pomoc Assistance,

  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego,

  • Ubezpieczenie NNW,

  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,

  • Assistance samochodowy,

  • Ubezpieczenie zniesienia kosztów udziału własnego w kosztach napraw wynajętego samochodu.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu podróżnym? Przeczytaj wpis, pt. “Twoje ubezpieczenie turystyczne online - wszystko co musisz wiedzieć”. Marzysz o urlopie bez komplikacji? Zastosuj się do tych kilku porad, mówiących o tym, jak spakować walizkę do samolotu i wyposaż siebie oraz swoich bliskich w ubezpieczenie turystyczne, a pozostanie Ci tylko cieszenie się beztroskim wypoczynkiem.