Jak samodzielnie zorganizować wakacje za granicą?

  • 13/10/2022

Jak samodzielnie zorganizować wakacje za granicą?


Wielokrotnie wyjeżdżałeś już w ramach wycieczek organizowanych przez biuro podróży, ale tym razem chcesz samodzielnie zorganizować wakacje za granicą? Przed Tobą wielkie wyzwanie, ale taka forma podróżowania pozwoli Ci na większą elastyczność. To Ty decydujesz m.in. o tym kiedy jedziesz, jak spędzisz czas i co będziesz zwiedzać.

Boisz się, że samodzielnie zorganizowane zagraniczne wakacje będą wymagały zbyt wielu godzin planowania, a w dodatku będą droższe niż wyjazd za pośrednictwem biura podróży? Nic z tych rzeczy! Dobry plan pozwoli Ci cieszyć się błogim wypoczynkiem bez kosmicznych wydatków. Aby maksymalnie ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy mały poradnik - zapraszamy do jego lektury.

 

Od czego zacząć planowanie wakacji za granicą?


Planowanie wakacji za granicą może wydawać się trudnym zadaniem, ale bez odpowiedniego planu działania trudno zrobić pierwszy krok. Dlatego podpowiadamy, od czego zacząć.

Krok 1. Określ swoje oczekiwania. Zdecyduj gdzie, kiedy i na ile chcesz wyjechać. Wolisz morze lub góry? Liczysz na spokój i ciszę oraz brak tłumów? A może chcesz korzystać z licznych atrakcji lub zwiedzać zabytki?

Krok 2. Określ budżet. Zastanów się, na jakie wydatki możesz sobie pozwolić.

Krok 3. Znajdź odpowiedni środek transportu. Jeśli planujesz dalszą podróż, najlepszym rozwiązaniem z pewnością będzie lot samolotem.

Krok 4. Wybierz nocleg. Hotel, pensjonat, a może wynajęcie domu lub mieszkania? Wybór należy do Ciebie.

Krok 5. Zorganizuj transport na miejscu. Wynajęcie auta może być dobrym wyjściem, jeśli chcesz sprawnie poruszać się po okolicy.

Krok 6. Stwórz plan zwiedzania. Dowiedz się, co warto zobaczyć w okolicy i zrób listę ciekawych, godnych uwagi miejsc.

Krok 7. Załóż konto walutowe i przygotuj sobie pakiet gotówki w lokalnej walucie.

 

Co powinien zawierać Twój bagaż, jeśli wybierasz się na wakacje za granicą?


Pakujesz swój bagaż na wakacje za granicą? Chcesz mieć pewność, że w torbie podróżnej niczego nie zabraknie? Mamy dla Ciebie kilka porad.

Na pewno warto spakować ubrania dopasowane do klimatu, który będzie panował w miejscu docelowym - rękawiczki, bielizna termoaktywna, czy gruba kurtka raczej nie będą potrzebne na rajskiej plaży, prawda? Druga sprawa, to dokumenty tożsamości. Kosmetyki też warto wziąć ze sobą - sprawdź, co można mieć w bagażu podręcznym wchodząc na pokład samolotu. 

Bierzesz ze sobą swój smartfon? Zapakuj takżę ładowarkę i powerbank oraz przejściówkę do gniazdka. Przydatne mogą się okazać także przewodnik i mapa. Pomyśl też o apteczce. Warto w niej uwzględnić: 
  • testy na covid, 
  • maseczki, 
  • rękawiczki jednorazowe, 
  • termometr, 
  • płyn do dezynfekcji,
  • spray na owady,
  • kremy do opalania z filtrem,
  • środki na oparzenia słoneczne,
  • leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na biegunkę i chorobę lokomocyjną.
 

Gdzie znaleźć tani transport na wakacje za granicą?


Wybrałeś już miejsce, w którym chcesz spędzić urlop, ale nie wiesz, jak tam dotrzeć komfortowo i bez wydawania fortuny? Jeżeli szukasz taniego transportu na wakacje za granicą, lot samolotem będzie zdecydowanie najlepszą opcją - wygodną, szybką i przystępną cenowo.

W celu znalezienia korzystnych cenowo lotów, skorzystaj z dostępnych w Internecie wyszukiwarek lotów. Do najpopularniejszych stron tego typu należą: SkyScanner, Fly4Free, tanie-loty, eksy, flipo. Z pomocą wspomnianych serwisów porównasz oferty różnych przewoźników i znajdziesz lot do wybranego miejsca w dogodnym dla Ciebie terminie.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając hotel na wakacje za granicą?


Szukasz bazy wypadowej? Zastanawiasz się, na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając hotel na wakacje za granicą? W pierwszej kolejności zdecyduj, jakiego standardu oczekujesz - hotel 3-, 4- czy 5-cio gwiazdkowy? Sprawdź również ofertę hotelową. Warto zwrócić uwagę także na lokalizację placówki.

Zanim wybierzesz docelowy hotel, wcześniej porównaj opinie o nim. W tym celu przejrzyj wpisy klientów hotelu na kilku różnych, niezależnych portalach, forach oraz na stronie biura podróży. Dzięki temu zyskasz szerszy ogląd sytuacji. 

Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle? Twoje oczekiwania mogą być brutalnie zweryfikowane przez rzeczywistość. Dlatego obejrzyj zdjęcia wykonane przez turystów rezydujących w wybranym przez Ciebie hotelu, aby zobaczyć, czy nie odbiegają one od tych, którymi placówka chwali się na stronie internetowej.




 

Czy warto jechać na wakacje za granicą poza sezonem letnim?


Lato jednoznacznie kojarzy się z wakacjami - to czas, kiedy większość osób planuje urlop i podróże po kraju lub za granicę. A może warto postąpić nieszablonowo i zaplanować wakacje za granicą poza sezonem letnim, np. we wrześniu, październiku lub listopadzie? Takie rozwiązanie jest korzystne z kilku powodów. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze z nich.

Jednym z powodów, dla których warto wyjechać na zagraniczne wakacje jesienią lub zimą obniżki cen wyjazdów, które związane są z mniejszym zainteresowaniem klientów.  

Skoro mowa o atrakcyjnych cenowo ofertach, warto wspomnieć również o atrakcyjnych promocjach - oferty Last Minute, którymi kuszą biura podróży skutecznie zachęcają do wakacji poza sezonem letnim.

Wraz z końcem wakacji, wielu turystów wraca do domu, co sprawia, że dotychczas zatłoczone i tętniące życiem kurorty świecą pustkami. Brak tłumów oznacza spokojniejszy wypoczynek, łatwiejszy dostęp do wielu atrakcji, więcej miejsca na plaży (nie będziesz musiał walczyć o leżak). A jeśli jesteś zapalonym fotografem, możesz być pewny, że pielgrzymki turystów i “mistrzowie drugiego planu” nie zepsują pamiątkowego zdjęcia ;)

W wielu zagranicznych kurortach pogoda dopisuje niemal przez cały rok. Temperatura powietrza jest tam wysoka nawet, gdy w Polsce już powieje chłodem. Również temperatura wody sprawia, że kąpiel będzie przyjemnością.

Jeśli interesuje Cię wypoczynek na najwyższym poziomie, w 5-cio gwiazdkowym hotelu, poza sezonem letnim możesz liczyć na wyższy standard w niższej cenie. Możesz również zakosztować wyszukanych atrakcji nie wydając przy tym bajońskich sum.

 

Gdzie jest ciepło nawet w miesiącach zimowych?


Jesienna szaruga i plucha działają na Ciebie przygnębiająco? Wolisz lato zamiast zimy? Nawet jeśli w Polsce pogoda nie dopisuje, są miejsca, w których wciąż możesz zażywać kąpieli słonecznych i morskich. Gdzie jest ciepło nawet zimą? Do takich miejsc można zaliczyć kraje leżące w basenie Morza Śródziemnego. Postaw na Afrykę Północną, w tym na Tunezję i Egipt lub odwiedź Grecję, Cypr i Turcję. Z bardziej egzotycznych i odległych miejsc warto wspomnieć o Kubie, Sri Lance, Dominikanie, Tajlandii oraz Ameryce Południowej.

 

Wakacje za granicą bez paszportu


Twój paszport stracił już swoją ważność? A może nie posiadasz go wcale? Jeśli nie masz czasu na wyrobienie paszportu, nie musisz się martwić o to, że jego brak pozbawi Cię możliwości spędzenia zagranicznych wakacji. Jest wiele krajów, do których możesz pojechać mając w portfelu jedynie dowód osobisty.
Wakacje za granicą bez paszportu są możliwe, jeśli celem Twojej podróży będzie jeden z krajów, który należy do strefy Schengen. Jednak są pewne wyjątki - jest kilka krajów spoza tej strefy, których granice przekroczysz jedynie na podstawie dowodu osobistego.

 

Wakacje za granicą bez znajomości języka


“Ja za granicą? Zapomnij! Jak ja się tam dogadam z ludźmi, skoro nie znam języka?” - to jedna z Twoich wymówek, która powstrzymuje Cię przed wyjazdem do obcego kraju? Udowodnimy Ci, że wakacje za granicą bez znajomości języka obcego są jak najbardziej możliwe!

Porozumiewanie się z obcokrajowcami bez znajomości języka będzie trochę większym wyzwaniem, ale nie zrażaj się. Nie wiesz, co powiedzieć? Po prostu to pokaż! Z pewnością będziesz musiał się trochę nagimnastykować przy intensywnej gestykulacji, ale liczy się efekt. Zwykła kartka i długopis to Twoi sprzymierzeńcy - nie zapominaj o nich. Dzięki temu będziesz w stanie narysować to, czego nie dasz rady przekazać gestami.

Nieoceniony w takich sytuacjach jest również słownik kieszonkowy, słownik obrazkowy, czy rozmówki językowe. Warto też skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Korzystając z takiej aplikacji, jak Google Translate, masz swojego osobistego tłumacza zawsze pod ręką. Co ważne, działa ona nawet bez dostępu do Internetu, ponieważ możesz ściągnąć do wersji offline docelowy język. Skoro jesteśmy przy zdobyczach techniki, innym, chociaż bardziej kosztownym rozwiązaniem jest zakupienie elektronicznego tłumacza.

“Nasi tu byli” - i pewnie nadal są! Jest wiele miejsc, w których Polacy chętnie wypoczywają. Dlatego wybierając się za granicę jest duża szansa, że trafisz na rodaków. Możesz połączyć siły z innymi turystami z Polski, bo w końcu “co dwie głowy, to nie jedna”. A może akurat któryś z Twoich nowych znajomych będzie znał podstawy danego języka? Wtedy będzie zdecydowanie łatwiej. Jest jeszcze jedna możliwość - wynajęcie przewodnika z Polski. Być może dzięki niemu dowiesz się rzeczy, o których nie napisano w przewodnikach lub w Internecie.

 

O jakie ubezpieczenia należy zadbać wybierając się na wakacje za granicą?


Jadąc na wakacje chcesz myśleć tylko o tym, co przyjemne. Ale choroba lub nieszczęśliwy wypadek mogą się zdarzyć każdemu i wszędzie. Czy wybierasz się na samotną wyprawę, czy zabierasz ze sobą bliskich, warto być gotowym na każdą ewentualność.

Podstawowym zabezpieczeniem jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki temu w razie konieczności Ty lub Twoi bliscy będziecie mogli otrzymać bezpłatną (lub prawie bezpłatną) pomoc medyczną. Więcej o tym, co daje EKUZ dowiesz się z tego wpisu na naszym blogu: “EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co musisz wiedzieć?”.

Jeśli chcesz mieć pewność, że w razie nieprzewidzianych zdarzeń otrzymasz niezbędną pomoc bez płacenia za nią z własnej kieszeni, zainwestuj w ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu zyskasz ubezpieczenie OC, NNW i bagażu w pakiecie.

Planujesz podróż po Europie? Wybierasz samochód jako środek lokomocji? W takim razie możesz rozważyć wykupienie ubezpieczenia Assistance Samochodowy. W ten sposób ochronisz się przed skutkami takich zdarzeń, jak pęknięta opona czy awaria pojazdu i będziesz w stanie kontynuować podróż.

Złodzieje nie śpią. Pusty dom lub mieszkanie może być dla nich łakomym kąskiem. Boisz się, że zamiast cieszyć się podróżą, będziesz snuć czarne scenariusze i zastanawiać się, czy Twoje gniazdko jest bezpieczne? W takim razie możesz rozważyć także krótkoterminowe ubezpieczenie domu lub mieszkania na czas wyjazdu.