EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co musisz wiedzieć?

  • 08/07/2021

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co musisz wiedzieć?


Wakacje to czas oderwania się uczniów, studentów czy dorosłych od codziennych obowiązków. Planujesz swoje wymarzone wczasy? Wybierasz kierunek, w którym się udasz na zasłużony urlop? Nierzadko wybór pada na kraje śródziemnomorskie, takie jak Chorwacja, Grecja, Hiszpania czy Włochy.

Wydaje Ci się, że wszystko masz zaplanowane? Ale czy wyposażyłeś siebie i swoją rodzinę w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

 

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument upoważniający Cię do otrzymania bezpłatnej pomocy medycznej na terenie państwa należącego do:
  1. Unii Europejskiej,
  2. Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
Pamiętaj o tym, że Karta EKUZ nie upoważnia Cię do otrzymania całkowicie bezpłatnej pomocy medycznej. Pomoc zostanie Ci udzielona na warunkach, na jakich otrzymałby ją obywatel państwa, w którym się znajdujesz.

Przykład!
Jeśli wybierzesz się na wakacje do Francji i będziesz musiał skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, zostaniesz zobowiązany do pokrycia 30% honorarium lekarza.

 

Co zapewnia, a czego nie zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego


Karta EKUZ upoważnia Cię do otrzymania takiej pomocy medycznej, abyś nie musiał wracać do swojego kraju w celu uzyskania pomocy lekarskiej.

Z tytułu posiadania karty możesz otrzymać częściowy zwrot kosztów poniesionych na leczenie za granicą. Musisz jednak wiedzieć, że jest lista rzeczy nieobjętych refundacją przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Na liście nierefundowanych usług znajdziesz:
  1. Planowane zabiegi,
  2. Pomoc medyczną w prywatnych placówkach medycznych,
  3. Zabiegi, które nie zaliczają się do niezbędnej pomocy medycznej,
  4. Transport medyczny do kraju,
  5. Ubezpieczenie OC,
  6. Odszkodowanie za opóźniony lot lub utracony bagaż,
  7. Usługi ratownictwa,
  8. Transport zwłok.
Jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz środki na pokrycie kosztów wyżej wymienionych usług, zapoznaj się z artykułem o ubezpieczeniu turystycznym. Znajdziesz go tutaj.

 

Kto może się ubiegać o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? 


Wniosek o przyznanie karty EKUZ może złożyć każdy obywatel posiadający aktualne ubezpieczenie zdrowotne, czyli m.in.:
  1. Osoby zatrudnione na podstawie umowy, odprowadzające składki na ubezpieczenie obowiązkowe;
  2. Emeryci i renciści;
  3. Osoby zajmujące się pozarolniczą lub rolniczą działalnością gospodarczą;
  4. Osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne;
  5. Osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, w wieku nie większym niż 18 lat;
  6. Dzieci oraz młodzież do 18 roku życia.
Jeśli znajdujesz się w jednej z wyżej wymienionych grup, to masz pełne prawo do otrzymania karty EKUZ.

szpital, wóz terenowy, europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego



Jak działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?


Lubisz aktywnie spędzać czas, chodzić na spacery, zwiedzać lub uprawiać sporty ekstremalne? Na pewno liczysz się z ryzykiem wystąpienia kontuzji i konieczności skorzystania z karty EKUZ – ale czy wiesz, jak to działa w praktyce? Co zrobić, gdy podczas zagranicznych wakacji będziesz potrzebować pomocy medycznej?
  1. Ustal, który szpital lub przychodnia świadczy publiczne usługi medyczne, ponieważ tylko tam skorzystasz z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W placówkach prywatnych musisz albo posiadać polisę turystyczną, albo za otrzymaną pomoc zapłacić z własnej kieszeni.
  2. Zabierz ze sobą kartę EKUZ oraz dowód osobisty. Dokumenty są niezbędne do weryfikacji Twoich danych.
  3. Zgłoś się do wybranej placówki.
  4. Lekarz, który Cię przyjmie ustali, czy wymiar pomocy, jaką otrzymasz, zostanie zrefundowany przez kasę chorych.
  5. Ostatnim etapem jest otrzymanie pomocy medycznej na warunkach, na jakich otrzymałby ją obywatel państwa, w którym przebywasz.

Warto wiedzieć!
Jeśli wybierasz się na wakacje do jednego z popularnych kurortów, w szczególności tych położonych na wyspach, to wiedz, że bardzo często nie ma tam dostępu do publicznych przychodni i szpitali. Przed poniesieniem ogromnych kosztów na leczenie w prywatnych placówkach medycznych ochroni Cię polisa turystyczna. W zależności od wybranego pakietu pokryje ona wszystkie koszty związane z leczeniem.

 

Ile kosztuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?


Karta EKUZ jest całkowicie bezpłatna. Jedyny warunek, jaki musisz spełnić do otrzymania dokumentu, to posiadać aktualne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia.

 

Jak długo jest ważna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?


Okres, przez jaki jest ważna karta EKUZ, zależy od twojego aktualnego statusu osoby ubezpieczonej.

Karta jest ważna przez 5 lat dla:
  1. Emerytów.
Karta jest ważna przez 12 miesięcy dla:
  1. Osób zatrudnionych,
  2. Prowadzących pozarolniczą lub rolniczą działalność gospodarczą,
  3. Rencistów,
  4. Studentów,
  5. Członków rodziny.
Karta jest ważna przez 2 miesiące dla:
  1. Osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.
Jak sam widzisz, najdłuższym okresem ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego cieszą się emeryci, najkrótszym natomiast osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy.

 

Jak uzyskać Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego?


Jeśli chcesz otrzymać kartę EKUZ, musisz złożyć wniosek do NFZ. Na jego podstawie urzędnicy wydadzą Ci mały plastikowy dokument, podobny do dowodu osobistego – czyli potrzebną Ci Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wniosek o wydanie karty możesz złożyć na cztery różne sposoby:
  1. Bezpośrednio w oddziale NFZ;
  2. Drogą mailową do oddziału NFZ – najpierw musisz pobrać wniosek o wydanie karty, wydrukować go, wypełnić oraz zeskanować. Zeskanowany dokument musisz wysłać na adres mailowy oddziału NFZ;
  3. Drogą pocztową – tutaj również musisz pobrać wniosek, wydrukować go oraz wypełnić. Następnie wysłać go listem do oddziału NFZ;
  4. Za pośrednictwem ePUAP, czyli Elektronicznej Skrzynki Podawczej.
Na wydanie karty nie musisz czekać zbyt długo. Jeśli złożysz wniosek osobiście w oddziale NFZ, kartę otrzymasz jeszcze tego samego dnia. W przypadku wnioskowania o kartę EKUZ za pośrednictwem maila lub poczty czas oczekiwania na dokument może wydłużyć się nawet do kilku dni.

Jeśli potrzebujesz wniosków potrzebnych do wydania karty EKUZ, poniżej znajdziesz linki do pobrania dokumentów. Wystarczy, że zapiszesz je na swoim dysku, wydrukujesz, wypełnisz oraz złożysz w wygodnej dla Ciebie formie do oddziału NFZ.
Przydatne linki:  

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego czy ubezpieczenia turystyczne?


Podczas zagranicznej podróży na pewno warto mieć ze sobą wyrobioną kartę EKUZ. Może Ci ona pomóc w wielu przypadkach. Musisz jednak pamiętać, że sama karta EKUZ nie wystarczy. Nie pokryje ona całkowicie kosztów związanych z leczeniem za granicą.

Całkowite finansowanie leczenia za granicą zapewni Ci ubezpieczenie turystyczne. Z wykupioną polisą turystyczną nie będziesz musiał martwić się o jakiekolwiek koszty związane z leczeniem.
Wniosek? Na wakacje najlepiej wyposażyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie turystyczne – zapewnisz sobie w ten sposób kompleksową ochronę. Nic nie będzie w stanie Cię zaskoczyć!

Nie wiesz gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź Chronie.pl i ciesz się bezpiecznymi wakacjami.