6 powodów, dla których warto wykupić ubezpieczenie samochodu na wyjazd
Szukasz nowego sposobu na spędzenie urlopu? Znudziło Ci się już leżenie w nadmorskim kurorcie? Wolisz unikać tłumów? Ciekawą alternatywą dla wycieczek organizowanych przez biura turystyczne jest na pewno podróż samochodem czy kamperem i samodzielne zwiedzanie państw, czy miejscowości, które mijasz po drodze.
Co powiesz na podróż samochodem do Hiszpanii? A może preferujesz bardziej śródziemnomorskie klimaty i zwiedzanie autem górskich greckich miejscowości? A może jesteś zwolennikiem powiedzenia “Cudze chwalicie, swego nie znacie” i wolisz podróżować po Polsce? Z pewnością jest to niepowtarzalna okazja do uzupełnienia swojej kolekcji zdjęć, zdobycia nowych doświadczeń i przeżycia przygód, które będziesz opowiadać kolejnym pokoleniom.
Przed wyjazdem powinieneś jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do podróży i zabezpieczeniu na każdą ewentualność. Jednym ze sposobów, które dadzą Ci gwarancję uzyskania niezbędnej pomocy w sytuacjach, z którymi możesz się zetknąć podczas swojej wycieczki, jest ubezpieczenie samochodu na wyjazd. W kolejnej części tekstu znajdziesz przykłady zastosowania takiej polisy w praktyce i dowiesz się, dlaczego warto ją mieć.
Ubezpieczenie samochodu na wyjazd a pusty bak
Pędzisz drogą szybkiego ruchu. W pewnym momencie zauważasz świecącą się kontrolkę rezerwy paliwa. Jedziesz dalej z nadzieją, że po drodze napotkasz stację benzynową. Pokonujesz kolejne dziesiątki kilometrów, a o najbliższej stacji benzynowej nie ma nawet informacji na znakach drogowych. W pewnym momencie Twój samochód się zatrzymuje i nie zapowiada się na to, aby miał jechać dalej. Skończyło się paliwo. Jesteś uziemiony.
Pomyślisz sobie, że to niemożliwe, żeby przez kilkadziesiąt kilometrów nie było żadnej stacji benzynowej. Otóż są w Polsce trasy, gdzie nawet przez 150 kilometrów nie ma możliwości odpoczynku czy zatankowania samochodu.
Ciekawostka!
W Polsce znajdziemy część autostrady A4, gdzie przez około 180 kilometrów nie ma stacji benzynowych. Jest to odcinek pomiędzy Tarnowem a przejściem granicznym z Ukrainą w Korczowie.
Co zrobić, jeśli Twój bak świeci pustkami, a samochód nie chce jechać dalej? Jeśli przed drogą nie wyposażyłeś się w kanister wypełniony paliwem, to masz dwie możliwości:
-
Możesz zadzwonić do przyjaciela, szwagra czy innego członka rodziny – niestety ta opcja jest dosyć kłopotliwa, jeśli jesteś daleko od miejsca zamieszkania, np. za granicą;
-
Możesz wezwać pomoc w ramach ubezpieczenia assistance samochodowego – Towarzystwo Ubezpieczeniowe zorganizuje zespół, który dostarczy Ci paliwo na miejsce.
Aby skorzystać z drugiej opcji, musisz mieć wykupione odpowiednie ubezpieczenie samochodu na wyjazd. Warto zatem przed wyruszeniem w drogę sprawdzić, czy zakres Twojej polisy zawiera opcję dostarczenia paliwa.
Czy ubezpieczenie samochodu na wyjazd pomoże Ci w przypadku uszkodzenia akumulatora?
Akumulator - wydawałoby się, że to zwykła błahostka, jednak niezwykle istotna w prawidłowym funkcjonowaniu Twojego auta. Jakiekolwiek uszkodzenie lub zużycie akumulatora potrafi uniemożliwić dalszą podróż. Mała i niepozorna, zazwyczaj czarna skrzyneczka, umieszczona w pobliżu Twojego silnika wprawia w ruch bardzo dużo rzeczy w aucie.
Bez sprawnego i naładowanego akumulatora nie skorzystasz m.in. z:
-
Radia,
-
Podgrzewanych siedzeń,
-
Klimatyzacji.
Pomijając już te elementy wyposażenia, które poprawiają Twój komfort podróżowania, bez sprawnego akumulatora nie uruchomisz po prostu silnika i nie przejedziesz ani jednego metra.
Z tego typu awarią możesz sobie samodzielnie poradzić na dwa sposoby:
-
Wymieniając akumulator na nowy - możesz to zrobić samodzielnie lub w najbliższym warsztacie. Jeśli nie masz przy sobie działającego egzemplarza (a zazwyczaj nikt nie wozi w bagażniku zapasowego akumulatora) możesz zadzwonić do najbliższego mechanika.
-
Uruchamiając auto za pomocą przewodów rozruchowych - pod warunkiem, że masz takie przy sobie i znajdziesz kogoś, kto pozwoli Ci się podłączyć do swojego samochodu. Jeśli nie masz ich przy sobie, sytuacja może się nieco skomplikować...
Jeśli jednak nie masz możliwości zakupienia na miejscu nowego akumulatora lub w pobliżu nie ma żadnego mechanika ani nikogo z przewodami, możesz jeszcze wezwać pomoc drogową. Jest to jednak usługa, za którą oczywiście musisz dodatkowo zapłacić. Posiadając odpowiednie ubezpieczenie samochodu na wyjazd, możesz być pewien, że koszt takiej pomocy pokryje Twój ubezpieczyciel.
Jak wykorzystać ubezpieczenie samochodu na wyjazd w przypadku awarii ogumienia?
Bez sprawnego koła daleko nie zajedziesz. To wie każdy. O złapanie przysłowiowej gumy w trasie nie trudno. Flak czy pęknięcie opony to awaria, która zdecydowanie uniemożliwiająca dalszą podróż.
Możesz także najechać na jakiś ostry przedmiot, np. gwóźdź i nawet nie zauważysz, gdy wbije się w Twoją oponę. Przez dłuższy czas nawet nie będziesz tego świadomy. Zadowolony z perspektywy zbliżającego się odpoczynku jedziesz dalej.
Niestety za jakiś czas zauważasz, że coś jest nie tak. Samochód już nie „płynie” tak jak wcześniej, a przecież jedziesz po gładziutkiej jak naleśnik drodze szybkiego ruchu. Zatrzymujesz się przy jednej z pobliskich stacji. Sprawdzasz swoje koła. Jak wielkie okazuje się Twoje zdziwienie, gdy zauważasz, że w jedno koło wbity jest gwóźdź...
Jeśli go wyjmiesz, na pewno nie pojedziesz dalej, ponieważ z koła ucieknie całe powietrze. Jeśli pozwolisz przedmiotowi dalej tkwić w oponie i zaryzykujesz dalszą podróż, być może dojedziesz do najbliższego wulkanizatora, ale nie masz 100% pewności, że Ci się uda.
Czy warto tak ryzykować? Raczej nie, w szczególności, jeśli na wakacje zmierzasz wraz z rodziną. Co możesz zrobić w zaistniałej sytuacji?
-
Wymienić koło na zapasowe tzw. dojazdówkę i dotrzeć do najbliższego wulkanizatora, gdzie otrzymasz nową oponę. Oczywiście będziesz musiał za nią zapłacić niebagatelną kwotę;
-
Jest też druga opcja. Jeśli przed podróżą wyposażyłeś się w ubezpieczenie samochodu na wyjazd, zgłoś szkodę. Ubezpieczyciel zorganizuje i sfinansuje wymianę koła na nowe.
Co zrobisz? Zastanów się, co mniej obciąży Twój portfel - roczna składka w wysokości kilkudziesięciu złotych czy koszt nowej opony? Sam zdecyduj.
Usterka sprzęgła a ubezpieczenie samochodu na wyjazd
Sprzęgło – element niezbędny w autach z manualną skrzynią biegów. Bez niego daleko nie zajedziesz. Jak każda inna część samochodu, ulega zużyciu, choć częściej psuje się podczas jazdy po mieście niż w długich trasach. Żywotność sprzęgła, szczególnie skracają krótkodystansowe “sprinty” od świateł do świateł.
Co zrobić, jeśli sprzęgło ulegnie awarii w trasie? Jeśli masz wykupione ubezpieczenie samochodu na wyjazd, możesz po prostu wezwać pomoc i poprosić o odstawienie auta do najbliższego warsztatu. Koszt holowania Twojego pojazdu pokryje oczywiście ubezpieczyciel. Jeśli niestety nie posiadasz takiej polisy, sam musisz się zatroszczyć o transport do najbliższego mechanika i pokryć koszt takiej usługi we własnym zakresie.
Czy ubezpieczenie samochodu na wyjazd pomoże Ci w usunięciu awarii hamulców?
Niesprawne hamulce, to chyba jedna z najgroźniejszych usterek, jaka może Cię spotkać w trasie. Jeśli zauważysz, że twoje hamulce nie działają prawidłowo, spróbuj spokojnie zatrzymać auto. Najlepiej będzie, jeśli postanowisz wyhamować silnikiem, tj. zdjąć nogę z gazu i wrzucać coraz niższy bieg, aby samochód chodził na wyższych obrotach. W ten sposób pojazd sam wytraci prędkość i będziesz mógł bezpiecznie zatrzymać się na poboczu.
Powodów, dlaczego hamulce odmówiły Ci posłuszeństwa, jest kilka:
-
Zbiornik na płyn hamulcowy jest pusty,
-
Klocki hamulcowe uległy zużyciu,
-
Przewody hamulcowe uległy korozji lub awarii,
-
Płyn hamulcowy się zagotował.
Wątpliwości może wywoływać punkt „Płyn hamulcowy zagotował się”. Co to znaczy w praktyce? Co może być przyczyną zagotowania płynu hamulcowego? Powyższa sytuacja może mieć miejsce w dwóch przypadkach:
-
Gdy Twój płyn hamulcowy jest stary,
-
Gdy droga hamowania była długa - może tak się stać na przykład podczas hamowania, kiedy zjeżdżasz z górki. Jeśli chcesz uniknąć zagotowania płynu hamulcowego najlepiej zastosować hamowanie silnikiem (wyżej znajdziesz wyjaśnienie 😉).
W przypadku uszkodzenia hamulców najbezpieczniejsza i najrozsądniejsza decyzja, jaką możesz podjąć, jest wezwanie specjalisty do naprawy usterki. Zgłaszając szkodę w ramach ubezpieczenia samochodu, ubezpieczyciel zapewni transport auta do mechanika, a Tobie przydzieli pojazd zastępczy.
Pamiętaj!
Awaria hamulców to nie przelewki. Ignorując ją, narażasz na niebezpieczeństwo nie tylko siebie i pasażerów, ale także innych uczestników ruchu drogowego!
Nieaktualna nawigacja lub mapa
Przygotowujesz się do wyjazdu? Kupujesz mapy, aktualizujesz nawigację? Bardzo dobrze! Postępujesz jak wzorowy podróżnik. Co zrobisz, jeśli trafisz na kilkukilometrowy korek? Będziesz w nim stać czy spróbujesz go ominąć?
Jeśli posiadasz ubezpieczenie samochodu na wyjazd, do dyspozycji masz specjalną infolinię motoryzacyjną. Dzwoniąc na nią, otrzymasz informacje z zakresu m.in.: lokalizacji najbliższej stacji benzynowej, warsztatu samochodowego czy proponowanych objazdów.
Wyposaż się w ubezpieczenie samochodu na wyjazd. Nie daj się zaskoczyć podczas podróży!
To, co przeczytałeś to jedynie nieliczne przykłady kłopotów, jakie mogą Cię spotkać w trasie. Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż samochodem i chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, pamiętaj o wykupieniu assistance samochodowego.
Takie ubezpieczenie możesz już dziś wykupić samodzielnie, w pełni zdalnie, bez udziału agenta, na portalu chronie.pl. Jeśli skontaktujesz się ze swoim agentem ubezpieczeniowym, który współpracuje z portalem, możesz otrzymać od niego kod rabatowy. Uprawni Cię on do otrzymania zniżki na zakup powyższej polisy.
Zastanów się, jak chcesz spędzić urlop. Wolisz martwić się o, to co zrobisz, jeśli Twój samochód ulegnie awarii czy może jednak wolisz beztrosko cieszyć się czasem wolnym od pracy? Wybór należy do Ciebie.