Holowanie pojazdu – co musisz o nim wiedzieć?
Usterki w samochodach są rzeczą normalną. Im starsze auto, tym zdarzają się one częściej. Na pewno przynajmniej raz w życiu spotkałeś się z sytuacją, w której Twoje auto odmówiło posłuszeństwa. O ile drobne usterki często da się naprawić na miejscu, o tyle większe uszkodzenia bywają niemożliwe do usunięcia bez odpowiednich narzędzi.
Wówczas pojawia się problem. Stajesz przed koniecznością dostarczenia pojazdu do warsztatu samochodowego. Jak się za to zabrać? Do wyboru masz dwie możliwości. Możesz zamówić lawetę lub zdecydować się na samodzielne holowanie pojazdu do mechanika.
W dalszej części wpisu znajdziesz wskazówki dotyczące bezpiecznego przetransportowania auta.
Co jest niezbędne do holowania pojazdu?
Przed przystąpieniem do holowania musisz upewnić się, że dysponujesz całym niezbędnym do tego sprzętem. Najważniejsza rzecz, jaką musisz posiadać to hol. Na rynku znajdziesz trzy jego rodzaje:
-
Linka do holowania – najpopularniejszy i najtańszy sposób na holowanie. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Nie warto oszczędzać na tym elemencie, ponieważ jest on kluczowy do poprawnego i bezpiecznego holowania. Tania i mało wytrzymała linka może się po prostu zerwać.
-
Taśma holownicza – nieco wytrzymalsza od linki holowniczej. Charakteryzuje się dużą szerokością oraz płaską budową, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała. Niewielkie rozmiary taśmy pozwalają na ciasne zwinięcie jej w rulon. Zaoszczędzisz w ten sposób cenne miejsce w bagażniku.
-
Drążek holowniczy (sztywny hol) – najpewniejszy i najbezpieczniejszy sposób holowania pojazdu. Jest to po prostu metalowy drążek, łączący oba pojazdy, zapewniając im stabilność holowania oraz niezbędną, bezpieczną odległość. Pamiętaj, że sztywny hol powinien być stosowany w przypadku, gdy pojazd holowany ma niesprawny układ hamulcowy oraz nie jest w stanie samodzielnie się zatrzymać. Drążek holowniczy powinien mieć trzy metry długości.
Inne przedmioty niezbędne do holowania pojazdu to:
-
Trójkąt ostrzegawczy (stanowi obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu, więc na pewno masz go w bagażniku),
-
Kable rozruchowe – przydadzą Ci się, jeśli akumulator holowanego auta rozładuje się i będzie trzeba go trochę podładować. Naładowany akumulator przy Ci się na przykład do włączenia świateł.
Te elementy są niezbędne do przeprowadzenia legalnego i bezpiecznego holowania pojazdu. Za niezgodne z prawem holowanie grozi mandat w wysokości 250 złotych.
Pamiętaj, że…
Mandat za nieprawidłowo przeprowadzone holowanie zostanie nałożony na osobę holującą, a nie holowaną.
Jak przygotować pojazd do holowania?
Przed przystąpieniem do holowania musisz odpowiednio przygotować holowany pojazd. Najpierw:
-
Ustaw trójkąt ostrzegawczy z lewej strony tylnej szyby auta,
-
Połącz samochody holem,
-
Jeśli zamierzasz holować samochód po zmroku lub podczas złych warunków atmosferycznych, włącz światła pozycyjne w holowanym aucie.
Pamiętaj, żeby podczas holowania pojazdu:
-
Nie włączać świateł awaryjnych,
-
Nie mocować holu do elementów zawieszenia.
Zawsze przestrzegaj wszystkich zasad holowania. Nie zastosowanie się do nich stwarza zagrożenie dla Ciebie i innych uczestników ruchu.
Jak prawidłowo i bezpiecznie holować pojazd?
Poza technicznym przygotowaniem holowanego auta pamiętaj o zasadach, jakie trzeba zachować, będąc na drodze. Pamiętaj o tych kilku podstawowych regułach:
-
Skręcając lub zmieniając pas, oba pojazdy są zobowiązane do sygnalizowania wykonywanego manewru;
-
W trakcie holowania, hol musi być stale napięty;
-
W trakcie hamowania, pojazd holowany, musi hamować z większą siłą niż pojazd holujący – ważne jest utrzymanie odpowiedniego napięcia holu;
-
Jeśli holowanie odbywa się na kilkupasmowej drodze, oba pojazdy muszą jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni;
-
Zbliżając się do przejść dla pieszych, uważaj, aby nie przeszli oni przypadkiem pomiędzy pojazdami biorącymi udział w holowaniu;
-
Holowanym autem powinien kierować bardziej doświadczony kierowca.
W Art. 31. Prawa o Ruchu Drogowym ustawodawca określił szczegółowe wytyczne dotyczące holowania pojazdów:
-
Maksymalna prędkość poruszania to:
-
30 km/h na terenie zabudowanym,
-
60 km/h poza terenem zabudowanym.
-
-
Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania;
-
Pojazdem holującym może kierować tylko osoba posiadająca prawo jazdy;
-
Połączenie pojazdów nie może być łatwe do rozłączenia;
-
Jeśli holowanym pojazdem nie trzeba kierować, a hamulce są nie używane, to jego maksymalny ciężar nie może przekraczać wagi pojazdu holującego;
-
Pojazd holowany na łączeniu giętkim musi mieć sprawne dwa układy hamowania. W przypadku holowania na połączeniu sztywnym wystarczy tylko jeden sprawny układ hamowania;
-
Połączenie między pojazdami musi być oznakowane naprzemiennie białymi i czerwonymi pasami lub chorągiewkami o żółtej lub czerwonej barwie.
-
Odległość między pojazdami powinna wynosić:
-
3 metry, jeśli samochody połączone są holem sztywnym,
-
Od 4 do 6 metrów w przypadku połączenia za pomocą holu giętkiego.
-
Istnieją jednak sytuacje, w których holowanie jest zabronione. Pojazdu nie przetransportujesz w ten sposób, gdy:
-
Ma on niesprawny układ hamulcowy,
-
Holowanie ma odbyć się na autostradzie (w przypadku, gdy pojazd holujący nie jest do tego przeznaczony),
-
Holowanych jest więcej niż jeden pojazd,
-
Holujący pojazd ma naczepę lub przyczepę.
Pamiętaj o wszystkich powyższych punktach, gdy następnym razem będziesz brał udział w holowaniu. Nieprzestrzeganie powyższych zasad naraża na niebezpieczeństwo Ciebie i Twoje otoczenie oraz grozi mandatem w wysokości 250 złotych.
Ile kosztuje holowanie pojazdu?
Co możesz zrobić, jeśli nie jesteś wyposażony w odpowiedni sprzęt do holowania lub będziesz go potrzebować na autostradzie? W takiej sytuacji możesz skorzystać ze swojego ubezpieczenia assistance.
Do wyboru masz dwie opcje:
-
Zamówić lawetę,
-
Wezwać pomoc assistance.
Koszt holowania wynosi bardzo często nawet kilkaset złotych. Jeśli jednak wyposażysz się w ubezpieczenie assistance, należność za przetransportowanie pojazdu opłaci Twój ubezpieczyciel. Takie ubezpieczenie znajdziesz na pewno na portalu Chronie.pl, w ramach którego możesz zyskać pokrycie kosztów z zakresu m.in.:
-
Holowania pojazdu,
-
Naprawy usterki pojazdu w trasie,
-
Zapewnienia pojazdu zastępczego.
Zastanów się, czy stać się na wydatek kilkuset złotych za holowanie, skoro koszt ubezpieczenia assistance zaczyna się już od 45 złotych za ochronę trwającą cały rok.