Jak przechowywać opony, aby ich nie uszkodzić?

  • 18/11/2021

Jak przechowywać opony, aby ich nie uszkodzić? 

 

Zależy Ci na bezpieczeństwie Twoim, Twoich bliskich i innych uczestników ruchu? Jeśli tak, to na pewno pamiętasz o zmianie opon. W Polsce nie jest to obligatoryjne, ale istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, aby opony zmieniać w zależności od pory roku na letnie lub zimowe. Rozsądny kierowca wie, że trzeba się dostosować do panujących na drodze warunków pogodowych. Powinieneś więc posiadać zestaw opon zimowych i letnich lub opon całorocznych.

 

Opony letnie są bardziej elastyczne, lepiej sprawdzą się więc latem. Zimowe wykonuje się z twardszej gumy, zapewniającej większą przyczepność na śliskich nawierzchniach. Opony całoroczne łączą w sobie atuty opon letnich i zimowych. Dzięki temu nie musisz pamiętać o sezonowej zmianie ogumienia.

 

Na opony całoroczne decyduje się jednak niewiele osób. Zdecydowanie bardziej popularne jest posiadanie dwóch kompletów opon. Tutaj powstaje pytanie, co zrobić z zestawem, którego aktualnie nie używasz? Jak i gdzie go przechowywać? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części tekstu.

 

Jak przygotować opony do składowania? 

 

Zacznij od dokładnego wyczyszczenia opon. Umyj je specjalnymi środkami czystości. Wydłub drobne kamyczki spomiędzy przerw bieżnika. Mogą one powodować dodatkowy ucisk na gumę, co z kolei może skutkować powstaniem skazy na oponie podczas przechowywania. 

 

Mycie skończone? Dokładnie je osusz. Pamiętaj, że wilgoć źle wpływa na oponę. Przez nią felga może ulec korozji, a guma parceniu. Jeśli koła będziesz przechowywać sam, możesz pokusić się o zastosowanie środków konserwujących gumę. Pozwoli to zachować jej właściwości przez cały okres składowania. Umyte i wysuszone ogumienie zapakuj do specjalnych pokrowców lub worków na opony.

 

Jak i gdzie przechowywać opony? 

 

Do wyboru masz dwie opcje:

  • Przechowywać opony w garażu, piwnicy lub wolnym pokoju;

  • Zostawić opony u wulkanizatora - oczywiście za opłatą.

Znalezienie „przechowalni” to nie wszystko. Najważniejszy jest sposób składowania opon. Niewłaściwe ich ułożenie może je uszkodzić, co może powodować, np. pęknięcia opony podczas jazdy. 

Przechowując opony we własnym zakresie, trzeba pamiętać o kilku podstawowych  zasadach składowania:

  • Staraj się utrzymać w pomieszczeniu stałą temperaturę - najlepiej między 5 a 25°C;

  • W miarę możliwości ogranicz dostęp źródeł ciepła oraz światła słonecznego do opon;

  • Ogumienie trzymaj z dala od różnego rodzaju chemikaliów. Mogą one źle wpływać na opony.

Stosując się do powyższych zasad, możesz być spokojny o to, że Twoim oponom nic się nie stanie. W przeciwnym wypadku powinieneś liczyć się z tym, że będziesz musiał kupić nowy komplet.

kolo-jak-przechowywac-opony

 

Jak przechowywać opony z felgami? 

 

Wyposażyłeś się w dwa komplety felg i opon? Dobrze. Na pewno usprawni to proces wymiany ogumienia auta. Wystarczy jedynie odkręcić aktualnie użytkowane koła i zamontować nowe. W jakich jednak warunkach muszą być one przechowywane, aby zachowały swoje właściwości?

Koła możesz przechowywać na dwa sposoby:

  • Opony z felgami możesz umieścić na specjalnym stojaku lub haku. Pamiętaj, że ogumienie nie może być wtedy zapakowane w pokrowce ani folie ochronne;

  • Jeśli nie masz dostępu do haka ani stojaka na koła, możesz przechowywać opony na podłodze. Opony możesz składować położone poziomo, jedna na drugiej, nawet na kawałku tektury. Pamiętaj, żeby raz w miesiącu zmieniać kolejność ułożenia opon. Pozwoli to uniknąć zniekształceń.

 

Jak przechowywać opony bez felg?

 

Jeśli posiadasz opony, które są zakładane na felgi, musisz dostosować do nich sposób przechowywania. Nie można ich bowiem trzymać tak, jak opon z felgami. Jeśli zawiesisz samą oponę na haku, odkształci się.

 

Jak więc przechować same opony? Wystarczy, że będziesz je trzymać jedna obok drugiej w orientacji pionowej. Pamiętaj, żeby przynajmniej raz w miesiącu obracać je o 90 stopni. Unikniesz w ten sposób odkształceń. 

 

Jak przechowywanie opon wpływa na ich zużycie i bezpieczeństwo podczas jazdy? 

 

Jeśli decydujesz się na samodzielne przechowanie opon, koniecznie zastosuj się do powyższych wskazówek. Jakiekolwiek zaniedbania podczas składowania ogumienia, powrócą do Ciebie szybciej, niż Ci się wydaje. Lekkie odkształcenie, guma bez swoich właściwości – to tylko niektóre z ze skutków nieprawidłowego przechowywania opon.

 

Wówczas pozostaje Ci jedynie wymiana opon na nowe. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie zauważysz, że Twoje opony są uszkodzone i wyjedziesz tak na drogę, stwarzasz zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Opona bez swoich właściwości stanowi większe ryzyko. Jej dalsza eksploatacja grozi pęknięciem podczas jazdy - wystarczy lekka zmiana ciśnienia, np. podczas wjeżdżania na krawężnik.

 

Jest też druga strona medalu. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje ogumienie i zachowasz wszystkie zasady prawidłowego składowania, opona będzie służyć Ci latami. Jej właściwości się nie zmienia, a Ty zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy złotych na zakupie nowego kompletu.

 

Co zrobić, jeśli opona ma skazę?

 

Załóżmy sceptyczny scenariusz. Wyjechałeś na drogę z wadliwą oponą. Jadąc do pracy, nie znalazłeś miejsca na parkingu. Zostałeś zmuszony zaparkować na chodniku. Oczywiście pamiętasz o zachowaniu przepisowego jednego metra, jako przestrzeń dla pieszych. Krawężnik był na tyle wysoki, że musiałeś wjechać z większą siłą na chodnik.

 

W jednej chwili ciśnienie gwałtownie się zmieniło. Nacisk na osłabioną oponę był tak wielki, że pękła z wielkim hukiem. Traf chciał, że nie masz żadnego koła zapasowego. Utknąłeś autem w centrum miasta. Co teraz? Trzeba wezwać pomoc.


Nie możesz liczyć na pomoc bliskich lub przyjaciół, bo albo mieszkają daleko, albo akurat są w pracy? Mając wykupione ubezpieczenie assistance nie musisz się o nic martwić, ponieważ wymianę opon masz już w podstawowym pakiecie. Wystarczy zgłosić ubezpieczycielowi szkodę, a przyjedzie pomoc drogowa i wymieni zepsutą oponę.