Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – co musisz wiedzieć?

  • 22/07/2021

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – co musisz wiedzieć?


Nieustanny rozwój technologii od wieków popychał ludzkość do przodu. Na początku nasi przodkowie wynaleźli koło, które jak się potem okazało, stanowiło niemałe ułatwienie w codziennej pracy. Wiele wieków później wymyślono i skonstruowano maszynę drukarską – umożliwiając dostęp do wiedzy ludziom biednym. W końcu odkryto oraz okiełznano prąd stały i zmienny, który rozświetlił domy milionom ludzi na świecie.

Dzisiaj w głównej mierze prąd pozyskiwany jest ze spalania węgla, jednak opracowano i wdrożono w życie wiele innych urządzeń generujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Jednym z nich jest fotowoltaika…

 

Co to jest fotowoltaika i co się z tym wiąże? 


Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki przechwytujesz energię pochodzącą ze słońca, następnie pozyskane ładunki są przemieniane w prąd elektryczny, którym potem zasilasz całe domowe wyposażenie.

Czy wiesz, że…
Decydując się na samodzielne produkowanie prądu elektrycznego za pomocą odnawialnych źródeł energii, Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii nazywa Cię „Prosumentem”. Oznacza to, że jesteś zarówno producentem, jak i konsumentem danego dobra.


Przed przystąpieniem do instalacji paneli jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musisz zrobić, jest obliczenie ile prądu, będzie Ci potrzebne do zasilenia sprzętów Twojego gospodarstwa domowego. Dopiero po dokonaniu odpowiednich obliczeń będziesz mógł wybrać zestaw, który zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne Twojego gospodarstwa domowego.

Mając już wybrany zestaw paneli fotowoltaicznych, musisz pamiętać jeszcze o jednym. Decydując się na instalację fotowoltaiczną, jesteś zobowiązany do wymiany liczników domowych z jednokierunkowych na dwukierunkowe. Dzięki nim mierzysz ile energii elektrycznej, pobrałeś z sieci oraz to ile jej wytworzyłeś i wysłałeś.

Czy wiesz, że…
Posiadając instalację fotowoltaiczną, możesz zaoszczędzić około 2000 zł rocznie na rachunkach za prąd.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych, fotowoltaika, panele fotowoltaiczne

 

Czy warto wyposażyć się w ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?


Zdecydowanie tak! Decyzja oczywiście należy tylko do Ciebie i zanim ją podejmiesz powinieneś poznać ryzyka, z jakimi musisz się liczyć zakładając instalację fotowoltaiczną. Wśród swoich „przeciwników” znajdziesz m.in. niesprzyjające warunki pogodowe:
  1. Silne wiatry,
  2. Grad,
  3. Uderzenie pioruna,
  4. Wyładowania elektryczne spowodowane burzami,
  5. Nacisk zalegającego śniegu na panele.
Poza zdarzeniami związanymi z pogodą powinieneś brać pod uwagę także zdarzenia losowe:
  1. Kradzież;
  2. Wandalizm;
  3. Pożar;
  4. Upadek drzewa, statku powietrznego lub innego obiektu;
  5. Błędy techniczne, spowodowane wadą instalacji fotowoltaicznej lub niewłaściwym montażem.
Jak widzisz ilość zagrożeń dla Twojej inwestycji, jest dosyć spora. Warto więc rozważyć inwestycję w ochronę Twojej przydomowej elektrowni.

 

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych?


Ubezpieczając instalację, na chronie.pl otrzymasz bardzo szeroki zakres ochrony przed skutkami następujących zdarzeń:
  1. Opady gradu,
  2. Huragany,
  3. Lawiny,
  4. Napór śniegu na panele,
  5. Trzęsienie ziemi,
  6. Uderzenie pioruna itd.
Nie licząc zdarzeń spowodowanych przez matkę naturę, jesteś w stanie zabezpieczyć się przed szkodliwymi skutkami działalności człowieka, w tym m.in.:
  1. Uszkodzeniami spowodowanymi hukiem ponaddźwiękowym,
  2. Uderzeniami pojazdu w naziemną instalację,
  3. Upadku drzew, obiektów lub statku powietrznego na instalację,
  4. Wandalizmu,
  5. Kradzieży itd.
Należy pamiętać, aby w przypadku kradzieży (lub innych niezgodnych z prawem działań) instalacji fotowoltaicznej niezwłocznie zgłosić sprawę na policję. W innym przypadku ubezpieczyciel nie weźmie za to odpowiedzialności.

 

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – ile to kosztuje?

Jeśli zastanawiasz się ile wyniesie koszt ubezpieczenia Twojej instalacji fotowoltaicznej wejdź na chronie.pl i rozwiej swoje wątpliwości.