Wypadek komunikacyjny – jak się zachować, gdy do niego dojdzie?

  • 04/11/2021

Wypadek komunikacyjny – jak się zachować, gdy do niego dojdzie? 


Jest piątkowe popołudnie. Wracasz właśnie swoim autem do domu po całym tygodniu pracy. Prezenter radiowy już wita kolejny weekend piosenką „Sweet Dreams”. Jedziesz i coraz głośniej podśpiewujesz pod nosem. Myślisz sobie, że nic nie jest w stanie zepsuć Ci dobrego humoru. 

W ostatniej chwili zauważasz, że z podporządkowanej ulicy ktoś wyjeżdża prosto na Ciebie i wcale nie ma zamiaru się zatrzymać. Noga na hamulec. Pisk opon. Niestety dochodzi do zderzenia...

Na drogach pełno jest nieuważnych kierowców. Myślą, że wszystkich przechytrzą. Źle oceniają możliwości swoje i swojego auta. Brak wyobraźni uczestników ruchu doprowadza do wielu, bardzo często poważnych, zdarzeń drogowych. Według statystyk policyjnych tylko w 2020 roku doszło do blisko 21 tys. wypadków komunikacyjnych. Ilu z nich można było uniknąć, gdyby przestrzegano podstawowych zasad bezpieczeństwa?

Co jednak musisz zrobić, jeśli już dojdzie do zdarzenia na drodze? Najpierw musisz wiedzieć, czym różni się, np. kolizja od wypadku. 
  • Kolizja komunikacyjna – w jej wyniku żaden z uczestników nie odniósł żadnych obrażeń;
  • Wypadek komunikacyjny – w jego wyniku przynajmniej jeden uczestnik odniósł obrażenia lub zmarł;
  • Katastrofa komunikacyjna – pojęcie to obejmuje komunikację: lądową, powietrzną oraz wodną. Katastrofa komunikacyjna zagraża życiu i zdrowiu wielu osób lub mieniu o dużej wartości;
  • Karambol komunikacyjny – to zdarzenie z udziałem przynajmniej 5 różnych pojazdów. W jego wyniku narażono zdrowie i życie wielu osób oraz mienia o wysokiej wartości.
Jakie więc musisz podjąć kroki, jeśli zdarzy Ci się uczestniczyć w zdarzeniu drogowym? W dalszej części artykułu znajdziesz kilka przydatnych rad i podstawowych zasad. 

 

Pierwsze czynności po kolizji komunikacyjnej 


Ostre hamowanie. Rozrywający uszy pisk opon. Nieprzyjemny dźwięk łamanego plastiku, giętej blachy oraz tłuczonego szkła. Siła uderzenia obraca Twoje auto. W końcu się zatrzymujesz. Na szczęście jesteś cały…

Co musisz zrobić w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności ustal, czy w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. 
  1. Jeśli wszyscy są cali, zdarzenie zostanie zakwalifikowane do kolizji komunikacyjnej, niegroźnego zdarzenia drogowego, do którego rozwiązania nie jest potrzebna policja. Strony mogą się dogadać między sobą, m.in. sporządzając Oświadczenie Sprawcy Kolizji;
  2. Jeśli przynajmniej jedna osoba, odniosła obrażenia w wyniku zderzenia pojazdów, koniecznie musisz udzielić jej pomocy. Przede wszystkim wezwij pogotowie oraz Policję. Medycy zajmą się opatrywaniem poszkodowanych. W tym czasie funkcjonariusze Policji ustalą przebieg zdarzenia, sporządzą odpowiednią notę oraz ukarają winnych.
Jeśli brałeś udział w kolizji, wezwanie Policji nie jest obowiązkowe. Musisz jednak pamiętać, żeby usunąć pojazdy oraz wszystkie ich elementy z drogi na pobocze. Za spowodowanie utrudnień w ruchu, możesz zostać ukarany mandatem.

 

Jak ustalić kto jest winnym, a kto poszkodowanym? 


Samochody stanęły w miejscu. Z pojazdu,  który w Ciebie uderzył z prędkością błyskawicy, wyskoczył czerwony ze złości kierowca. Zaczyna krzyczeć, nerwowo gestykulować rękoma i oskarżać Cię o spowodowanie stłuczki. Ewidentnie nie widzi swojej winy. Próbujesz z nim rozmawiać, jednak ten z uporem maniaka powtarza, że to Twoja wina. Doszliście do jednego porozumienia - pora wezwać policję.

Wezwanie służb mundurowych to ostateczność, ale często jest ona niezbędna. Zgłaszając wypadek komunikacyjny, na miejsce stłuczki przyjadą policyjni specjaliści. Ustalą przebieg zdarzenia, z czyjej winy doszło do wydarzenia, a na końcu sprawca kolizji otrzyma mandat oraz punkty karne.

Pamiętaj!
Jeśli zostawicie samochody lub ich elementy na drodze, możecie spowodować zagrożenie w ruchu drogowym. W tej sytuacji, jeśli postanowicie wezwać Policję, pierwsze co zrobią funkcjonariusze, to obu stronom wystawią mandat.  

 

Oświadczenie sprawcy kolizji


Na szczęście w większości przypadków trafisz na świadomych kierowców. Nie będą oni próbowali wmówić Ci, że to Ty spowodowałeś kolizję, mimo tego, że ewidentnie wina leży po ich stronie. Ustaliliście sprawcę. Co dalej?

Teraz trzeba spisać dokument o nazwie “Oświadczenie Sprawcy Kolizji”. W internecie jest pełno wzorów takiego oświadczenia. Jeden z nich możesz pobrać tutaj.

Jeśli nie masz przy sobie oświadczenia, bądź nie masz możliwości wydrukowania go, wystarczy kartka papieru i długopis. Odręcznie spisane „Oświadczenia sprawcy kolizji” musi zawierać takie dane jak:
  • Dane sprawcy kolizji drogowej;
  • Kategoria i numer prawa jazdy oraz nazwa organu wystawiającego dokument winowajcy;
  • Nazwę ubezpieczyciela, numer polisy i czas trwania ochrony winnego;
  • Opis kolizji drogowej, m.in.: data, godzina, miejsce i przyczyna kolizji oraz jednoznaczne określenie winowajcy.
Te informacje są niezbędne do stworzenia ważnego w świetle prawa oświadczenia. Zadbaj o wszystkie dane. Dokument będzie Ci niezbędny podczas ubiegania się o odszkodowanie.

Trójkąt ostrzegawczy, wypadek komunikacyjny

 

Wypadek komunikacyjny – „Zatrzymaj się, pomyśl, działaj” 


Co zrobić, jeśli jednak w wyniku zdarzenia ucierpiała jakaś osoba? Wówczas zdarzenie kwalifikuje się do wypadku. Niezbędne jest wówczas wezwanie policji oraz karetki. 

Pamiętaj, postępuj zgodnie z hasłem: „Zatrzymaj się, pomyśl, działaj”. Oto lista czynności, jakie powinieneś kolejno wykonać:
  • Wyłącz silnik,
  • Włącz światła pozycyjne,
  • Połóż kluczyki za przednią szybą auta.
Wysiądź z auta i sprawdź, w jakim stanie są pozostali uczestnicy wypadku. Wezwij pogotowie, a potem zgłoś zdarzenie Policji.

Pamiętaj!
Jeśli dojdzie do wypadku samochodowego, nie można zmieniać położenia pojazdów na drodze. Wszystko musi pozostać na swoim miejscu, aż do przyjazdu funkcjonariuszy Policji. Będzie to niezbędne do ustalenia przebiegu zdarzenia.

 

Zabezpiecz miejsce wypadku komunikacyjnego 


Zatrzymałeś pojazd i wezwałeś odpowiednie służby? Oznakuj miejsce wypadku. Pomoże to uniknąć innych stłuczek, które mogłyby powstać wskutek utrudnień na drodze. Do wypadku z Twoim udziałem doszło w obszarze zabudowanym? Musisz postawić trójkąt ostrzegawczy metr za pojazdem.

Jeśli jednak do wypadku doszło:
  • Na autostradzie lub drodze ekspresowej – trójkąt ostrzegawczy postaw 100 metrów za pojazdem;
  • Na drodze poza obszarem zabudowanym – trójkąt ostrzegawczy postaw od 30 do 50 metrów za pojazdem.
Prawidłowe oznakowanie miejsca zdarzenia zapewnia bezpieczeństwo Tobie i innym uczestnikom ruchu, którzy nie zauważywszy odpowiednio wcześnie wypadku, mogliby po prostu nie wyhamować na czas...

 

Pomóż uczestnikom wypadku komunikacyjnego 


Wysiadłeś z samochodu, widzisz, że nic Ci nie jest. Wezwałeś pomoc. Oznakowałeś miejsce wypadku. Teraz sprawdź stan innych uczestników wypadku i zweryfikuj, kto potrzebuje Twojej pomocy, a w razie potrzeby podejmij czynności Pierwszej Pomocy Przedmedycznej:
  • Określ czy poszkodowany jest przytomny i reaguje na to, co do niego mówisz;
  • W przypadku braku reakcji na bodźce zewnętrze sprawdź, czy wyczuwasz oddech bądź tętno;
  • Jeśli wyczuwasz tętno i oddech, ułóż ofiarę w bezpiecznej pozycji bocznej. Nie wyczuwasz oznak życia? Przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli tzw. masażu serca.
Zajmuj się poszkodowanym do czasu, aż na miejsce przybędzie wykwalifikowany personel medyczny.

Pamiętaj!
Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem wydarzenia i masz taką możliwość, jesteś zobowiązany do udzielenia pomocy poszkodowanym. Z Kodeksu Karnego art. 162 wynika, że za brak pomocy ofiarom m.in. wypadku komunikacyjnego grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Apteczka pierwszej pomocy, wypadek komunikacyjny

 

Zaangażuj do pomocy świadków zdarzenia 


Czy do wypadku doszło w obecności świadków? Jeśli tak, zaangażuj ich do pomocy. W świetle prawa (chociażby na podstawie Art. 162 Kodeksu Karnego) są do tego wręcz zobowiązani. Nie każdy jednak o tym wie. 

Pamiętaj, tylko, żeby nie rzucać ogólnych próśb, np. „Proszę wezwać karetkę”. Musisz wskazać konkretną osobę z tłumu i jasno powiedzieć co ma zrobić, np. „Ty! Wezwij karetkę”.

 

Sprzątanie miejsca zdarzenia drogowego 


Poszkodowani otrzymali niezbędną pomoc. Policjant właśnie kończy spisywać notatkę z miejsca zdarzenia. Zaraz zostaniesz sam, z pokiereszowanym autem, niezdolnym do dalszej jazdy. Myślisz: „Co mam zrobić?” – chwila zastanowienia i przypominasz sobie, że kilka miesięcy temu wykupiłeś ubezpieczenie assistance.

Ubezpieczenie assistance gwarantuje Ci odpowiednie wsparcie. Jeśli doszło, do zdarzenia ubezpieczyciel zapewni Ci m.in.:
  • Holowanie auta,
  • Pomoc infolinii, np. żeby otrzymać wzór „Oświadczenia sprawcy kolizji”.
Ponadto możesz też otrzymać m.in.:
  • Samochód zastępczy na maksymalnie 15 dni lub,
  • Zakwaterowanie w hotelu do 5 dni lub,
  • Kontynuowanie podróży, środkiem transportu zorganizowanym i opłaconym przez ubezpieczyciela.
Dzięki tym usługom bez problemu dostarczysz samochód do mechanika, który zajmie się jego naprawą. Natomiast Twój powrót do domu, zorganizuje Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Wystarczy tylko zgłosić ubezpieczycielowi szkodę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu? Przeczytaj „Ubezpieczenie assistance pojazdu – co warto o nim wiedzieć”.

Nie czekaj, wyposaż się w odpowiednią polisę i w razie potrzeby otrzymaj niezbędną pomoc. Nie jesteś zdany sam na siebie.